Oblíbená potravina, kterou jíme každý den, několikanásobně zdraží. Teď je poslední šance udělat si zásoby

Cena kakaa dosáhla od letošního roku svého historického maxima. Můžeme očekávat, že dojde ke zdražení kakaových výrobků v obchodech.

i Zdroj fotografie: Juan Emilio Prades Bel / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cena kakaa od začátku letošního roku vzrostla hned dvojnásobně a vyšplhala se na rekordní částku 195 500 Kč za tunu. Během posledních dvou let je to čtyřnásobný nárůst. Výrobky s obsahem kakaa tak půjdou s cenou nahoru.

Nepřízeň počasí a nemoci

Již delší dobu je situace v Ghaně a na Pobřeží slonoviny pro kakaovníky nepříznivá. Právě odtud pochází většina kakaa, produkce v západní Africe je zodpovědná za přibližně 70 % světové úrody. Vlivem nepříznivého počasí a nemocí, které negativně ovlivňují produkci kakaa, roste cena této komodity neuvěřitelnou rychlostí a letos dosáhla svého historického maxima, informuje web Seznam Zprávy.

Vlivem klimatické změny čelí oblast kombinaci obřích veder, nemocí a silných dešťů. Kakaovníky jsou navíc na změny počasí velmi náchylné. Důsledkem toho je fakt, že se svět už třetím rokem potýká s nedostatkem dodávek kakaa, nemluvě o tom, že jeho cena roste, a tím pádem se zdražují i konečné produkty.

Nárůst cen může být skokový

V tuto chvíli jste možná ještě zdražení čokoládových výrobků nezaznamenali. Podle deníku iDnes za to může fakt, že velké potravinářské společnosti si suroviny k výrobě produktů nakupují na dlouhou dobu dopředu a dělají si zásoby. Stále tak čerpají z těchto zásob, nicméně tahle situace nemusí trvat závratně dlouho.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nárůst kakaových výrobků tak může být i skokový. Výrobci kakaových produktů pak mohou vysokou cenu přenést na zákazníka nebo zmenšit nabídku pro zachování cen. Jednou z možností, která je ve hře, je snižování obsahu kakaové složky – jinými slovy, v produktech by bylo podstatně méně kakaa.

Můžete si udělat zásoby

I když se nárůst cen kakaa na konečných výrobcích v tuto chvíli prozatím neprojevil, situace se může změnit ze dne na den. V tuto chvíli je tak poslední příležitost k tomu, abyste si udělali případné zásoby. Podle webu České noviny není pravděpodobné, že by se ceny kakaa na komoditních trzích po současném nárůstu vrátily zpět na původní úroveň.

Kakaové produkty nemusí být jedinou položkou na vašem nákupním seznamu, jejichž cena půjde nahoru. Čokoládu může následovat olivový olej nebo pomerančový džus, informuje server Novinky. I cena těchto dvou položek v poslední době výrazně roste, a podle deníku jsou tak lidé často nuceni volit náhražky nebo jiné produkty.

Budete si dělat zásoby kakaových výrobků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články