Vědci našli vzorec mezi počtem stromů v blízkosti domova a rizikem vzniku deprese u lidí

Vliv životního prostředí na zdraví člověka je zásadní. Studie však prokázaly, že lidskou psychiku ovlivňuje i přítomnost vysázených stromů v blízkosti domu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Četné výzkumy dokazují, že životní prostředí může mít zásadní vliv na duševní zdraví, proto se německý výzkumný tým pokusil posoudit, zda mohou mít každodenní předměty, se kterými lidé interagují, například stromy vysazené podél chodníku, pozitivní účinek na lidskou psychiku. Analyzovali údaje od 10 000 obyvatel německého Lipska a našli korelaci mezi počtem stromů na ulici a antidepresivy předepsanými pacientovi.

Čím více stromů, tím lepší nálada

Podle vědců bylo více stromů méně než 100 metrů od domova respondentů spojeno s nižším rizikem užívání antidepresiv. Korelace byla zvláště silná u znevýhodněných skupin, u kterých je vyšší pravděpodobnost předepisování antidepresiv. Podle vědců výsadba více stromů nejen zlepšuje duševní zdraví, ale také pomáhá zmírňovat dopady změny klimatu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlavní autorka Dr. Melissa Marcellesová uvedla: „Naše výsledky ukazují, že pouliční stromy, tedy malá, široce dostupná forma městské zeleně, mohou pomoci snížit rozdíly v nerovnosti ve zdraví mezi ekonomicky rozmanitými sociálními skupinami.“ To je dobrá zpráva, protože pouliční stromy se pěstují relativně snadno a jejich počet lze navýšit bez velkého úsilí při plánování.“

Motivace pro sázení stromů ve městech

Diana Bowler, analytička skupiny, dodala: „Náš výzkum ukazuje, že každodenní příroda v okolí domu, biologická rozmanitost, kterou vidíte z okna, když jdete do práce, do školy nebo na nákupy je pro duševní zdraví důležitá.“ Tým doufá, že studie povzbudí více měst a zemí k vysázení dalších stromů v městských oblastech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

 Projekt realizovalo Centrum pro výzkum životního prostředí Helmholtz (UFZ), Německé centrum pro integrovaný výzkum biologické rozmanitosti (iDiv), Univerzita v Lipsku (UL) a Univerzita Friedricha Schillera v Jeně.

Zdroj: ScienceDaily
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články