Zbavte se otravných vos pomocí vyrobení snadné pasti | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nejlepší past na vosy všech dob, stačí jen PET lahev a 30 vteřin práce. Už žádná nečekaná bodnutí žihadlem, pouze klid a pohoda

Nejlepší past na vosy všech dob, stačí jen PET lahev a 30 vteřin práce. Už žádná nečekaná bodnutí žihadlem, pouze klid a pohoda

Jestliže vás na zahradě či doma trápí vosy, nabízí se jednoduché řešení. Vytvořte si rychlou a účinnou pastičku, do které se všechny chytí.

past na vosy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vosy sice zabraňují přemnožení určitých parazitů a škodlivého hmyzu, ale na druhou stranu mohou být velikou překážkou při grilování či pobytu na zahradě. Když si někde ve vaší blízkosti postaví hnízdo, štípance a bodnutí se budou neustále opakovat a budou přibývat další a další. Existuje však několik způsobů, jak se jich snadno zbavit. Jedním z nich je vyrobit si na ně past. Její kouzlo je v tom, že je vysoce účinná i přes rychlou a nenáročnou výrobu.

Materiály a nástroje, které budete potřebovat

  • tmavý fix (nejlépe permanentní)
  • ostrý nožík či nůžky
  • dvoulitrovou PET láhev
  • sladkou tekutinu (vodu s cukrem, džus, šťávu, …)
vosa ve sklenicce
Zdroj fotografie: Pixabay

Jednoduchý postup pro výrobu

Nejprve si na láhvi zaznačte, kde ji rozříznete. Zhruba ve 2/3 „petky“ permanentním fixem obkreslete její obvod. Dbejte na to, aby horní část byla o pár centimetrů kratší než ta spodní. Poté se již dostáváme k samotnému řezání. Za pomocí nůžek či nožíku rozpulte láhev v naznačeném místě. Při tomto kroku buďte opatrní, abyste se nepořezali či jinak neporanili.

mrtve chycene vosy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dále už je snadné past dokončit. Jednoduše do spodní částí nalijte vybranou tekutinu a vrchní polovinou ji přikryjte. Tuto část však položte obráceně, než byla. A to otvorem bez víčka dolů ke dnu směrem k tekutině tak, aby mezi hladinou a hrdlem lahve bylo ještě pár centimetrů. Pokud by se přímo dotýkaly, vrchní část ještě malinko opatrně seřízněte. Tím se mezera zvětší.

Výběr správné návnady do pastičky na vosy

Správný výběr návnady zde hraje obrovskou roli. Ne na všechny tekutiny se vosy okamžitě sletí. Dokonce je i dobré počítat s ročním obdobím a dobou, kdy se jich chceme zbavit. Zkrátka na jaře a začátkem letních měsíců se hmyz soustředí na výživné bílkoviny. Oproti tomu v létě a na podzim spíše vyhledává cukry a zásobní látky. Proto v prvním případě jako návnada perfektně poslouží kousek masa, který vosy analyzují jako skvělý zdroj bílkovin.

vosy s jidlem
Zdroj fotografie: Pixabay

V tom druhém použijte vodu oslazenou cukrem, šťávu, džus nebo nebo jiný hodně sladký nápoj. Jestliže si nejste jisti, pak oslazená voda zafunguje vždycky. Abyste zabránili zachycení včel, přilijte dovnitř trochu octa. Ten by vosy odradit neměl.

Kam past umístit a jak bude fungovat

Nejlépe uděláte, když pasti pověsíte někam do exteriéru, kde otravného hmyzu bývá nejvíce. Neumísťujte je však příliš blízko k vám, aby vosy nerozptylovalo vaše jídlo a pití. Nejsnadnějším způsobem, jak láhev pověsit, je do horní i spodní části udělat pár dírek. Do nich pak provlečete provázek a následně zavěsíte, kam uznáte za vhodné.

domaci past na vosy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Past funguje tak, že vosy přiláká a ty vlétnou do otvoru přímo k návnadě. Jakmile jsou jednou takto uvnitř, dostat se ven jim činí velké potíže. Jen málokterá vylétne opět ven. Většinou hmyz už cestu zpátky nenajde a v lepkavé sladké tekutině se utopí. Z pasti alespoň jednou týdně odstraňte uhynulé vosy a obnovte lákadlo. Počínejte si však při tom opatrně.

Zdroj: TheSpruce