Jak přimět orchidej, aby kvetla: Švédská hospodyňka říká, že k tomu stačí čistá voda a průhledná váza

Orchideje patří pro své exotické květy k velmi populárním pokojovým rostlinám. Pokud se jim ale nedaří, zkuste vyzkoušet jednoduchý trik.

listy orchideje i Zdroj fotografie: iStock
                   

Exoticky vypadající orchideje původně pocházejí z vlhkých a tropických oblastí. I přes jiné pásmo se jim při správné péči ale poměrně dobře daří prakticky kdekoli na světě. Avšak mnohdy, i když v dobré víře děláte pro svou orchidej maximum, aby přinášela co nejvíce květů, se to prostě nedaří, rostlina působí nezdravým dojmem a květů, které by vás těšily a rozzářily každý kout obydlí, je pramálo. Pokud jste měli v plánu orchidej s těžkým srdcem vyhodit, zadržte.

Jednoduchý trik na povzbuzení orchideje

Orchidejí je nepřeberné množství a od odrůdy se odvíjí i náročnost pěstování. Několik zásad ale mají společných. Ke správnému růstu nutně potřebují kyselejší prostředí s hodnotou pH mezi 5,5–6,5. Správného pH lze docílit speciálním hnojivem na orchideje, nebo přírodní cestou. Vyžadují také spoustu světla, nikoli ale přímé sluneční záření. Vzhledem ke svému původu také milují vysokou vlhkost vzduchu. Jelikož ale domácnosti často vlhkost kolem 50 %, která by byla ideální, nemají, postačí orchidej zvlhčovat vodou z rozprašovače.

Někdy se ale stane, že orchidej začne i přes veškeré vaše snahy skomírat. S geniálním, a přitom jednoduchým trikem se pochlubila Švédka, která má s jejich pěstováním dlouholetou zkušenost. Orchidej opatrně vytáhněte z květináče, abyste rostlinu nepoškodili, a kořeny jemně očistěte, například štětečkem. Průhlednou vázu o vhodné velikosti naplňte vodou a rostlinu do ní ponořte. Položte ji na velmi světlé místo s dostatkem světla a vodu pravidelně vyměňujte. Voda by měla být odstátá, destilovaná, nebo dešťová. Vaše orchidej se brzy probudí k životu.

Nálev z česneku zlikviduje všechny škůdce a bakterie

Česnek je brán jako běžná surovina, která má své využití hlavně při vaření. Možnosti jeho použití ale dosahují mnohem větších rozměrů. Konzumace syrového česneku velmi pozitivně podporuje zdraví, obzvláště pokud cítíte příznaky nachlazení, zlepšuje fungování kardiovaskulárního systému, poradí si s mykózou a snižuje riziko onkologického onemocnění. Blahodárného vlivu česneku lze využít ale i pro zlepšení stavu rostlin.

Palice oloupaného česneku iZdroj fotografie: Picjumbo

Připravte silný česnekový nálev, který funguje jako přirozený fungicid. Kromě orchidejí ho můžete využít i na ostatní pokojové a balkonové rostliny, ať už preventivně, nebo v případě, že už rostliny nějaký škůdce „poctil svou návštěvou“. Do 1 litru převařené a vychladlé vody vložte 3 stroužky česneku a nechte je den vylouhovat. Do tohoto nálevu potom orchidej namočte tak, jak jste zvyklí, tedy celý kořenový systém bez listů na několik minut. Pro kvalitní a zdravý růst můžete orchidej namáčet i do hnojiva z brambor.

Jakou péči věnujete orchidejím?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články