Jak podpořit dlouhotrvající kvetení orchidejí | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak podpořit dlouhotrvající kvetení orchidejí, aby žily bez problémů i 20 let

Jak podpořit dlouhotrvající kvetení orchidejí, aby žily bez problémů i 20 let

Phalaenopsis je jedním z nejoblíbenějších druhů orchidejí. I přes jeho nízké nároky na pěstování se ale může stát, že nechce kvést. Problém lze ovšem snadno vyřešit.

orchidej kvet barevne pozadi
Zdroj fotografie: Depositphotos

Phalaenopsis neboli můrovec je v České republice nejběžněji pěstovaným druhem orchideje. Své oblibě se těší díky krásným květům, které připomínají motýla, a taky nízkým nárokům na pěstování. I přes její nenáročnost se může stát, že rostlina chřadne a nekvete. Nemusíte se ale bát, tento problém jde poměrně snadno vyřešit.

Dopřejte mu dostatek světla

Prvním opatřením, které podpoří tvorbu květů, je výběr vhodného stanoviště. Zvolte tedy místo, kde bude mít váš můrovec dostatek rozptýleného světla. Ještě lepších výsledků se dočkáte, pokud ho na tři hodiny denně postavíte na okno, u něhož se mu dostane přímých slunečních paprsků. Delšímu času se ale vyhněte, jinak by mohlo dojít ke spálení listů.

orchidej okno rozptylene svetlo
Zdroj fotografie: Depositphotos

Potřebují správné množství vody

Všechny orchideje potřebují vysokou vzdušnou vlhkost a správně provedenou zálivku. Řiďte se tedy těmito pár tipy:

  1. Nepřehánějte to s množstvím vody. Přemokření má za následek hnilobu kořenů.
  2. Zalévejte do podmisek květináčů. Po hodině přebytečnou tekutinu vylijte.
  3. Jednou za čas proveďte také porosení vzdušných kořenů.

Přilepšete jim speciální zálivkou

Kvetení může podpořit i roztok připravený z vody a cukru. Do většího kýblu nalijte jeden litr zmíněné tekutiny a přidejte polévkovou lžíci sladidla. To pak za důkladného míchání nechte rozpustit. Do výsledného roztoku ponořte orchidej a nechte ji v něm po dobu dvanácti hodin. Poté ji vyjměte a na šedesát minut vložte do nádoby s dešťovou nebo odstátou kohoutkovou vodou.

orchidej zena konev zalevani

Po odkvětu péče nekončí

Na důkladnou péči o můrovec byste samozřejmě neměli zapomínat ani po jeho odkvětu. Jen tak se totiž dočkáte opakovaného kvetení. I nadále tedy myslete na pravidelnou zálivku, rosení a stanoviště s rozptýleným světlem. Po opadu květů je také na místě odstranit květní stvol (asi 3 až 5 centimetrů nad substrátem). Pro tento úkon zvolte dobře očištěné nůžky.

Máte doma Phalaenopsis? Staráte se o něj důkladně?

Jste zastánci ekologického pěstování? Zkuste toto domácí hnojivo na orchideje vyrobené z česneku

Zdroj: Thespruce, Homeincube