Všichni se budou ptát, jak se vám to povedlo: Dopřejte muškátům zázračný elixír a na jedné rostlině bude přes 50 květů

Bohatě kvetoucími muškáty za oknem nebo na balkoně či zahradě se pyšnily už naše babičky. Měly totiž recept, jak rostliny povzbudit k většímu kvetení, a to skoro zadarmo.

muškáty na okně i Zdroj fotografie: iStock
                   

Muškáty (Pelargonium) jsou jednou z nejoblíbenějších a nejběžnějších balkonových květin. Není divu, protože nepotřebují přehnanou péči a odvděčí se vám bohatými pestrobarevnými květy, které vám budou závidět sousedé v celé ulici. Existuje spousta triků z kategorie babských rad, aby muškáty měly až 50 květů na jedné rostlině.

Dopřejte muškátům jednou měsíčně trochu jódu

Aby tyto populární balkonovky, které se však dají pěstovat i běžně na parapetu nebo na zahradě, prospívaly, je nutné jim dodávat živiny. Můžete koupit hnojivo v obchodech, ale lepší a mnohem levnější variantou je vyrobit si blahodárný vlastní lektvar podle receptury našich babiček. Budete potřebovat pouze jód. Ten je pro zahrádkáře neocenitelným pomocníkem.

Nejenže pomáhá na zahradě v boji se škůdci a chorobami rostlin, ale dokáže být rovněž skvělým stimulantem pro tvorbu poupat. Stačí, když v jednom litru vody rozmícháte kapku jódu a roztokem zalijete muškáty. Každé rostlině dopřejte asi 50 mililitrů. Stačí, když jim jódovou zálivku aplikujete jednou za měsíc. Někteří zahrádkáři přidávají do roztoku ještě 10 kapek 3% peroxidu vodíku, aby byla půda kypřejší.

Potřebují správné zalévání a dostatek světla

I když tyto vděčné krásky nepotřebují zvláštní péči, je dobré jim pozornost věnovat. Pokud jim třeba začnou žloutnout okraje listů, je to proto, že nemají dost závlahy. Naopak při přemokření žloutnou celé listy a opadávají. Muškátům také opadávají listy, když nemají dostatek světla. Proto uděláte dobře, když je od jara do podzimu dáte na parapet, balkon nebo do zahrady.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dostatek slunečních paprsků bude mít skvělý doprovodný efekt, kterým je bohaté kvetení. Kdyby ze začátku po změně stanoviště nevypadaly muškáty svěže, nezoufejte. Během několika dní se vzpamatují. Venku je můžete pěstovat téměř až do konce podzimu. Snesou i nižší teploty, ale venku je nenechávejte, jakmile teploty klesnou ke 2 stupňům Celsia.

Jaké máte tipy na pěstování muškátů?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články