Zelená rajčata dozrají za pouhých 7 dní. Stačí jim dopřát pár kapek jódu

Pokud máte na záhonu rajčata, která jsou stále zelená a nechce se jim dozrávat, pak můžete vyzkoušet pár triků, jak je v dozrávání podpořit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata nesmí chybět na žádné zahradě. Chuti vlastnoručně vypěstovaného rajčete se totiž nic nevyrovná. Čekání na jejich úplné dozrání však může být zkouškou trpělivosti. Ať už máte přebytek zelených rajčat, nebo si jednoduše chcete vychutnat zralá rajčata dříve, existuje několik metod, které můžete použít k urychlení procesu zrání.

Využijte teplo a sluneční světlo

Rajčatům se daří v teplých a slunečných podmínkách a tyto faktory hrají zásadní roli v procesu zrání. Pokud máte na rostlinách nezralá rajčata, zajistěte, aby byla vystavena dostatečnému slunečnímu záření. Odstraňte všechny listy, které by mohly bránit slunci v přístupu k plodům. Umístění rostlin rajčat na místo, kde je po většinu dne plné slunce, urychluje jejich zrání.

Ethylen také pomůže

Ethylen je přírodní rostlinný hormon, který napomáhá dozrávání ovoce. Když jsou rajčata vystavena ethylenu, uvolňují více tohoto plynu, což urychluje proces zrání. Tento trik se hodí především ke konci sezóny, kdy už rajčata nechcete nechávat na rostlině. I ta zelená dozrají rychle, pokud je vložíte do papírového sáčku spolu se zralým banánem nebo jablkem. Zralé plody uvolňují plyn ethylen, který povzbudí rajčata k rychlejšímu dozrání.

Podporujte proudění vzduchu

Dobrá cirkulace vzduchu kolem rostlin rajčat přispívá k rychlejšímu dozrávání. Pomáhá totiž rovnoměrně distribuovat teplo a snižuje vlhkost, což potlačuje plísně a hnilobu. Vylamujte proto boční výhony a postupně od spodu zbavujte rajčata listů. Zajistíte jim tak dobrou cirkulaci vzduchu i přístup slunečního záření. Rostliny také sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe.

větvička rajčat iZdroj fotografie: Freepik

Trik s jódem, jedlou sodou a manganistanem

Zrání rajčat také urychlíte, pokud je postříkáte roztokem z jedlé sody. Rozmíchejte lžičku sody v jednom litru vody a rajčata touto směsí postříkejte. Velmi účinný je také postřik z manganistanu draselného. Ten nařeďte tak, aby jeho barva byla sytě růžová. Obdobně se k urychlení dozrávání rajčat používá také jód. Ten nařeďte v poměru 40 kapek jódu na 10 litrů vody.

Dozrávání utržených rajčat

Pokud mráz nebo nepříznivé počasí ohrožují rostliny rajčat, pak je vhodné sesbírat i zelené plody a nechat je dozrát mimo rostlinu. Umístěte je v jedné vrstvě do mělké krabice nebo na podnos tak, aby se vzájemně nedotýkala. Dejte krabici na chladné a tmavé místo, jako je sklep nebo spíž, s teplotami mezi 13–21 °C. Rajčata pravidelně kontrolujte a odstraňujte všechna zralá, abyste zabránili přezrálosti nebo zkažení.

Jaký je váš trik na podporu dozrávání rajčat?

Zdroj: BBCGoodFood
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články