Konec mlžení brýlí. Zamezí mu obyčejná pěna na holení

Podzim a zima rozhodně nepatří mezi oblíbené roční období většiny nositelů dioptrických brýlí. Zbavte se otravného zamlžování pomocí obyčejné pěny na holení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čtenářka Jana se s naší redakcí podělila o řešení problému, který ji již dlouho trápí. Konečně vyzrála nad věčně zamlženými brýlemi. Je to starost, kterou trápí většinu lidí, kteří musí kvůli problémům se zrakem nosit brýle, a to hlavně na podzim a v zimě. Naštěstí existuje jednoduchý trik, který vám se zamlženými skly může snadno pomoci.

Za zamlžené brýle může fyzika

Zamlžování brýlí je obyčejný fyzikální jev, ke kterému dochází po přechodu z chladu do tepla, ale také při pití horkých nápojů. Na povrchu brýlí se kvůli teplotnímu rozdílu vysráží vodní pára, proto se brýle rychle zamlží. Po určité době se brýle okolní teplotě přizpůsobí a brýle jsou opět čisté, ovšem do té doby může být nositel bohužel „slepý“. Problém mlžení brýlí byl také velmi probíraný během pandemie koronaviru, kdy nošení roušek tento problém znásobilo, jak potvrdil i deník The New York Times.

Jak tedy tento obtížný problém co nejrychleji a nejjednodušeji vyřešit? „Na brýle stačí pomocí vlhkého hadříku nanést malé množství pěny na holení a je to. Své brýle si pak už jen důkladně vyleštím a to vše opakuji jednou týdně,“ svěřuje se redakci čtenářka Jana se svým tipem. Trik na vyčištění brýlí jí podle jejích slov poradil dokonce optik, u kterého si brýle kupuje. Od té doby už ji zamlžená skla u brýlí netrápí.

Pomoci vám může i jar nebo obyčejné mýdlo

Pěna na holení funguje také proti zamlžování zrcadel, po její aplikaci a následném vyleštění vytvoří průhledný filtr, který funguje jako ochranná vrstva a zamlžení tak efektivně zamezuje. Nejde však o jediný způsob, jak je možné zamlžení brýlí zabránit. Web CNN doporučuje například použít na čočky tekuté mýdlo, podobně zafunguje obyčejný jar nebo třeba šampon.

žena v brýlích iZdroj fotografie: Pexels

Na povrch brýlí naneste jednoduše kapku saponátu či mýdla a prstem ho dobře rozetřete. Ve chvíli, kdy jsou celá skla pokrytá mýdlem, ho nechte několik minut vyschnout. Po uplynutí patnácti minut pak brýle měkkým hadříkem vyleštěte. S použitím mýdla nebo jaru jste na brýlích vytvořili neviditelný film, totožný jako po použití pěny na holení. Díky němu jsou skla před zamlžením ochráněna.

Na našem webu adbz.cz jsme se věnovali také různým využitím glycerinu, který můžete na ošetření brýlí rovněž použít. Na trhu je dále k dispozici bezpočet speciálních přípravků a vhodných hadříků pro tyto účely. Důležité je vybrat si prostředek, na kterém je napsáno „antifog“. Takový bude obsahovat látky, které zamlžování brýlí zabrání opravdu účinně. Nezapomeňte také provádět čištění brýlí pravidelně. Jen tak zajistíte, že budete stále účinně chráněni.

Jak řešíte problém se zamlžováním brýlí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články