Praní dek a přikrývek by mělo být pravidelné. Hromadí se na nich špína a odumřelá kůže

V přikrývkách se neustále hromadí prach a odumřelá kůže našich těl, přesto je většina lidí čistí velmi zřídka. To se pak může projevovat kožními i dalšími zdravotními problémy.

i Zdroj fotografie: Hipersyl/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Řeč je o ložním prádle, se kterým přicházíme každou noc na více hodin do styku. Není totiž asi nic příjemnějšího, než se po náročném dni zabalit do krásně nadýchaných pokrývek, které ještě voní čistotou. Pak třeba s šálkem čaje sledovat oblíbený film. Pokud ale chcete deku uchovat v její měkkosti dlouhodobě, vyplatí se jejímu praní věnovat zvláštní pozornost. Každý materiál chce totiž něco trochu jiného.

Špína je všudypřítomná

Přikrývky zpravidla pereme až tehdy, když se opravdu hodně zašpiní nebo je potká nějaká nečekaná katastrofa. Takový stav oznamuje nepříjemný zápach. Frekvence samozřejmě závisí na tom, jak často pokrývku používáme. V tom jsou dva extrémy, tedy neustále a prakticky nikdy. Věc, jež je uskladněna měsíce ve skříni, bude před dalším použitím potřebovat nejspíš podobnou péči. Je-li deka stálicí postele nebo prvkem pohovky, je na místě vyprat každý týden.

Jak prát peřiny a polštáře, aby byly čisté, nadýchané a voňavé: Ideální teplota je 40 °C, k péřovým se vyplatí přidat tenisáky

Když však slouží jen jako přehoz nebo leží většinu času v nohách postele, stačí jí k osvěžení podle TheSpruce vyprat jen jednou za několik týdnů. Samozřejmě je třeba přihlédnout k dalším okolnostem. „Máme doma dva psy a dvě kočky, takže pereme skoro pořád,“ zmiňuje Gabriel H. z Pyšel. Hlavními složkami, které chcete z deky odstranit, jsou pot a kousky odumřelé kůže, vlasů či chlupů. Během našeho života z nás totiž tyto tři věci padají a kapou neustále. Pak se nabízí klíčová otázka, jestli deku prát ručně, nebo raději v pračce.

Ruční praní vs. pračka

Obecně jsou správně obě možnosti, ruční praní je však už tradičně šetrnější. Je namístě zmínit některé nevýhody. Třeba tlusté materiály nasají hodně vody, kterou z nich pak budete dlouho a velmi pracně dostávat. Nejoblíbenější jsou umělé materiály typu akryl, flís a polyester. Nejdřív jsou krásně nadýchané, časem ale jakoby splasknou. Má také cenu investovat do skutečné kvality, protože deka za pár korun z výprodeje vám obvykle dlouho neposlouží.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mimochodem je na místě vyprat i nové prádlo před prvním použitím. Jak upozorňují PrimaNápady, ulpívá na něm hodně chemie z výroby i skladování, třeba impregnační oleje. A vaší kůži kontakt s nimi určitě neprospěje. Pokud při praní nejen dek bojujete s množstvím chlupů a vlasů, zkuste přidat do pračky vlhčené ubrousky, jak jsme na adbz radili. Je také na místě zachovat teplotu 40 stupňů, protože příliš vysoké teploty neprospívají barvám.

Která deka vám dává nejvíce zabrat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články