Křížaly jsou zdravou a chutnou alternativou sladkostí: Návod, jak lehce vysušit ovoce v troubě

Osvěžte své svačinky lahodnými křížalami. Objevte jednoduché tipy, jak udělat vlastní sušené ovoce v troubě, to navíc můžete ochutit podle svého gusta.

Sušení ovoce v troubě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V této podzimní části roku, kdy se blíží chladné dny, koluje spousta virů a nemocí, které napadají děti i dospělé. Proto je třeba jíst dostatek vitamínů, abychom předešli onemocněním. Kromě klasického ovoce a doplňků stravy můžete zkusit tuto alternativu. Ano, jde o ovoce, ale sušené, a to ve vaší domácí troubě. Oblíbenými pochoutkami jsou sušená jablka, meruňky nebo švestky. Chuťově jsou vynikající a zároveň si uchovávají vitamíny, které posílí vaši obranyschopnost.

Sušení jablek

Sušená jablka nejsou pouze chutná, ale jsou i bohatým zdrojem prospěšných látek. Obsahují vlákninu, která podporuje trávicí systém, a jsou plná vitamínů. Jejich konzumace přispívá k čištění střev od zbytků jídla, podporuje imunitní systém a může mít pozitivní vliv na cholesterol. Výzkumy také naznačují, že mohou předcházet některým typům rakoviny. Sušená jablka nejsou pouze skvělou svačinou, ale mohou se taky stát zajímavou dekorací. Mohou posloužit jako výrazný prvek na vánočním stromečku nebo ozdobě stolu.

Hořká chuť vlašských ořechů se dá odstranit pomocí mléka. Funkční je ale i metoda s vysušením v troubě či na pánvi

Pro sušení je vhodné vybrat sladší odrůdy jablek. Omyjte, osušte a oloupejte je. Odstraňte jádřinec a nakrájejte na stejnoměrné plátky. Web WikiHow radí, že pro uchování barvy můžete jablka namočit do studené vody s citronem. Předehřejte troubu na teplotu okolo 40 °C a vyčkejte, až se skutečně nahřeje. Při sušení v troubě můžete jablka ozvláštnit skořicí, kardamomem nebo zázvorem. Sušte při takto nízké teplotě, občas otevírejte dvířka trouby, aby vlhkost unikla, a sledujte, aby se jablka nepřipálila.

Můžete vyzkoušet různé ovoce i příchutě

Doba sušení záleží na typu ovoce, ale počítejte cca 4 hodiny. Chcete-li sušení urychlit, zvyšte po dvou hodinách teplotu na 60 °C, ale ne více, to by zapříčinilo ztrátu množství vitamínů, upozorňuje portál ChytréBydlení. Nebojte se experimentovat, zkuste třeba kombinaci s příchutí medu, vanilky, nebo dokonce chilli. Kromě sušení v troubě však můžete u jablek vyzkoušet sušení na provázku či špejli, jak jsme radili na adbz.

Sušička ovoce iZdroj fotografie: Depositphotos
Pomocí sušení se dají uchovat nejrůznější druhy ovoce

Proces sušení je u ostatního ovoce, jako jsou např. meruňky, švestky, kiwi, pomeranče, banány, obdobný jako u jablek. Tzn. odstranit slupku, nakrájet, případně okořenit. Začátek podzimu je ideální podnebí k růstu hřibů. Kromě ovoce tak lidé rádi suší houby buďto v troubě, nebo v mikrovlnce, jak jsme již dříve psali. Čtenář naší redakce a houbař Vláďa T. ze Šumavy prozradil: „Na podzim jsem nasbíral tolik hub a potom usušil v horkovzdušné troubě, že mi vydrží na celou zimu. Miluju hřiby, dávám je do všeho.“

Milovníci sušeného ovoce a hub možná nebudou chtít nadále sušit v troubě, jelikož je to časově náročné a zaměstnají troubu na dlouhou dobu. Proto existuje speciální sušička na ovoce a houby. Stačí strčit do zásuvky, nastavit na správnou teplotu a sušíte bez omezení. Trouba zůstane volná a vy můžete připravovat oblíbené jídlo pro vaší rodinu.

Jak sušíte ovoce vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články