Výrobou domácích briket lze ušetřit tisíce korun za rok. Krokem číslo jedna je výroba lisu

Pusťte se do výroby vlastních briket a ušetřete za vytápění. Stačí vám vyrobit si pořádný lis a můžete se pustit do práce. Za chvíli máte hotovo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ceny za topiva stále neklesají a ani v budoucnu nejsou očekávány žádné výrazné změny. To nutí mnoho lidí řešit otázku, jak na vytápění co nejvíce ušetřit. Naštěstí existují způsoby, jak si s tímto problémem zaručeně poradit. Podle webu iReceptář si každý může vyrobit vlastní brikety a s jejich pomocí ušetřit i tisíce korun ročně. Zkuste taky tento jednoduchý postup a přestaňte být závislí na dodavatelích.

Začněte výrobou lisu

Abyste si mohli vlastní brikety vyrobit, potřebujete k tomu vhodné zařízení, které vám celý proces výrazně usnadní a zároveň zefektivní. Lis na brikety si vyrobíte poměrně snadno ze dvou plastových nebo kovových trubek. Důležité je, aby do sebe vzájemně zapadaly, jedna z nich měla uzavřené dno a na konci druhé byly vyvrtány otvory pro odtok vody. Jakmile máte lis připravený, můžete se vrhnout na brikety.

Co budete k výrobě briket potřebovat

Nejprve si veškeré suroviny přichystejte na jedno místo, abyste následně nemuseli nikam odbíhat. Potřebovat budete jen nastříhaný nebo natrhaný čistý papír (ideální je bez velkého množství inkoustu, barev a dalších chemikálií), dřevěné piliny, čistou vodu a kyblík nebo jinou vhodnou nádobu. Podle libosti také rukavice nebo míchadlo a vrtačku, ale zvládnete to i bez nich.

Postup výroby domácích briket

Do připravené nádoby nasypte kousky papíru, zalijte vodou a přidejte dřevěné piliny. Vše důkladně promíchejte tak, aby výsledná směs byla hustá a svou konzistencí připomínala těsto. Využít k tomu můžete vrtačku s míchadlem nebo ruce. Podobně lze vyrobit také tzv. Leninovy brikety, o nichž jsme více psali v dřívějším článku na adbz. Jejich dlouhodobé používání se však příliš nedoporučuje.

dřevěné piliny iZdroj fotografie: Freepik
Brikety si snadno vyrobíte i sami. Potřebovat budete jen piliny, papír a vodu.

Když máte směs na brikety připravenou, začněte s jejím dávkováním do připravených trubek. Do té s otvory vložte požadované množství (raději zpočátku dávkujte méně) a vsuňte do ní trubku s uzavřeným dnem. Tou začněte pořádně stlačovat přidanou hmotu, aby veškerá voda mohla odtékat. Důležité je podle portálu AAZdraví, abyste vyvinuli dostatečný tlak. Hotovou briketu vyjměte a nechte ještě důkladně vyschnout na teplém a dobře větraném místě.

Jak používat brikety

Takto vyrobené brikety lze používat jako jakékoli jiné topivo. Po jejich uschnutí je dále skladujte na teplém a suchém místě. V případě, že by se vám jednotlivé kousky začaly rozpadat, znamená to, že jste směs vyrobili příliš řídkou. Příště proto přidejte méně vody. Topení briketami je v dnešní době stále oblíbenější pro svou snadnou manipulaci i lepší skladování, jak potvrzuje i náš čtenář Tomáš R. z Kolína: „Dřevo jsme vyměnili za brikety a jsme nadmíru spokojení. Jsou skladnější, mají dobrou výhřevnost a je z nich mnohem méně popela.“ Ani my nedáme na dřevěné brikety dopustit a topíme s nimi už několik let.

Čím topíte doma vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články