Spáry už nebudou při úklidu problém díky triku s odmašťovačem
adbz.cz » Hobby » Omylem ho vylila na zem a zjistila, že jsou spáry a dlaždice jako nové: Vendula radí používat odmašťovač –⁠ třeba i obyčejný jar

Omylem ho vylila na zem a zjistila, že jsou spáry a dlaždice jako nové: Vendula radí používat odmašťovač –⁠ třeba i obyčejný jar

Spáry a jejich čištění v kuchyni nebo koupelně mohou být skutečnou noční můrou. Čtenářka Vendula T. nám prozradila, jak na ně díky náhodě vyzrála.

spinave versus ciste spary dlazdice
Zdroj fotografie: iStock

Dlaždice v kuchyni i koupelně jsou velmi náchylné na jakékoli nečistoty. Usazuje se na nich prach, mastnota, pyl a vodní kámen. Všechny nečistoty jsou samozřejmě nejvíce vidět na spárách. Čtenářka Vendula T. se s námi podělila o tip, díky kterému znečištěné spáry vyčistíte raz dva. Na to, jak se s nimi vypořádat bez velké námahy, přišla úplně náhodou, když omylem rozlila odmašťovač. Od té doby ale na tento geniální způsob nedá dopustit.

Odmašťovač vyzraje na dlaždice i spáry

Čtenářka při úklidu převrhla na podlahu otevřenou láhev odmašťovače, který se rychle rozlil i do spár. Vzala tedy do ruky mop a začala podlahu ihned vytírat. Okamžitě se ukázalo, že odmašťovač dělá zázraky. Spárovací hmota změnila barvu ze šedé na bílou. Dlaždice i spáry byly čisté bez námahy a dlouhého drhnutí. Vyzkoušejte to také! Stačí na dlaždice a do spár aplikovat jakýkoli odmašťovací prostředek (včetně obyčejného prostředku na mytí nádobí) a poté jednoduše vytřít.

Překvapiví pomocníci v domácnosti

Chcete-li navrátit lesk obkladům a zabránit usazování vodního kamene, sáhněte po bílém octu. Ten navíc zabraňuje vzniku plísní. Lékem na vápenné usazeniny je směs kyseliny citronové a teplé vody. Zázrakem je pasta z šedého mýdla a jedlé sody. Vyčistí kuchyň i koupelnu – také proklínané spáry – a zanechá příjemnou vůni. Šedé mýdlo nastrouhejte a rozpusťte ve vroucí vodě. Poté vmíchejte 100 g sody. Nakonec aplikujte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje pro provonění.

Koupelna - čisté spáry
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelná údržba znamená čisté spáry

Jak už to tak bývá, základem úspěchu je pravidelná údržba. Ať už použijete rychlou metodu s odmašťovačem, nebo nějakou jinou, dělejte to důkladně a pravidelně, i když nebudou obklady a spáry viditelně zanesené. Pravidelnou dezinfekcí tak zabráníte vzniku plísní a šíření mikroorganismů. Navíc pro takový důkladný úklid nepotřebujete žádné zázračné přípravky, účinných pomocníků máte plnou domácnost.