Omylem ho vylila na zem a zjistila, že jsou spáry a dlaždice jako nové: Vendula radí používat odmašťovač –⁠ třeba i obyčejný jar

Spáry a jejich čištění v kuchyni nebo koupelně mohou být skutečnou noční můrou. Čtenářka Vendula T. nám prozradila, jak na ně díky náhodě vyzrála.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dlaždice v kuchyni i koupelně jsou velmi náchylné na jakékoli nečistoty. Usazuje se na nich prach, mastnota, pyl a vodní kámen. Všechny nečistoty jsou samozřejmě nejvíce vidět na spárách. Čtenářka Vendula T. se s námi podělila o tip, díky kterému znečištěné spáry vyčistíte raz dva. Na to, jak se s nimi vypořádat bez velké námahy, přišla úplně náhodou, když omylem rozlila odmašťovač. Od té doby ale na tento geniální způsob nedá dopustit.

Odmašťovač vyzraje na dlaždice i spáry

Čtenářka při úklidu převrhla na podlahu otevřenou láhev odmašťovače, který se rychle rozlil i do spár. Vzala tedy do ruky mop a začala podlahu ihned vytírat. Okamžitě se ukázalo, že odmašťovač dělá zázraky. Spárovací hmota změnila barvu ze šedé na bílou. Dlaždice i spáry byly čisté bez námahy a dlouhého drhnutí. Vyzkoušejte to také! Stačí na dlaždice a do spár aplikovat jakýkoli odmašťovací prostředek (včetně obyčejného prostředku na mytí nádobí) a poté jednoduše vytřít.

Překvapiví pomocníci v domácnosti

Chcete-li navrátit lesk obkladům a zabránit usazování vodního kamene, sáhněte po bílém octu. Ten navíc zabraňuje vzniku plísní. Lékem na vápenné usazeniny je směs kyseliny citronové a teplé vody. Zázrakem je pasta z šedého mýdla a jedlé sody. Vyčistí kuchyň i koupelnu – také proklínané spáry – a zanechá příjemnou vůni. Šedé mýdlo nastrouhejte a rozpusťte ve vroucí vodě. Poté vmíchejte 100 g sody. Nakonec aplikujte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje pro provonění.

Koupelna - čisté spáry iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelná údržba znamená čisté spáry

Jak už to tak bývá, základem úspěchu je pravidelná údržba. Ať už použijete rychlou metodu s odmašťovačem, nebo nějakou jinou, dělejte to důkladně a pravidelně, i když nebudou obklady a spáry viditelně zanesené. Pravidelnou dezinfekcí tak zabráníte vzniku plísní a šíření mikroorganismů. Navíc pro takový důkladný úklid nepotřebujete žádné zázračné přípravky, účinných pomocníků máte plnou domácnost.

Jaké jsou vaše tipy na čisté spáry?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články