Okenní rámy lze snadno vyčistit díky těmto trikům | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Okenní rámy jako nové: Směs dvou přísad z domácnosti vyčistí i těžko přístupná místa, aniž by jakkoli poškodila plast

Okenní rámy jako nové: Směs dvou přísad z domácnosti vyčistí i těžko přístupná místa, aniž by jakkoli poškodila plast

Použijte tyto jednoduché triky k čištění okenních rámů. Tato činnost umí být únavná, ovšem s využitím těchto tipů budou vaše okenní rámy i bez námahy jako nové.

spinavy okenni ram
Zdroj fotografie: iStock

Při čištění oken se na rámy občas zapomíná. Okna přetřete, kdykoliv jdete kolem a vidíte, že jsou na nich šmouhy. Špína na rámech ale není tak zjevná, a proto se ji často ani nevěnuje tolik pozornosti. Časem se na rámech nahromadí spousta nečistot, prachu i plísní. Úzké okenní kolejnice a nedostupná místa činí čištění ještě náročnějším a únavnějším. Ať už máte hliníkové nebo vinylové okenní rámy, zde je návod, jak je můžete snadno vyčistit bez chemie s použitím ingrediencí, které máte doma.

Čisticí pasta na okenní rámy ze dvou přísad

Podívejte se na jednoduchý a účinný způsob, který vám pomůže nejen umýt skla, ale také dát do pořádku okenní rámy. Tato jednoduchá metoda je vhodná i pro čištění konstrukcí posuvných dveří. Vzhledem k tomu, že budete muset odstraňovat nečistoty v místech, kde je nelze setřít, budete potřebovat přípravek se specifickými vlastnostmi. Měl by dobře rozpouštět nečistoty, ale nekazit plast. Pro tento účel je nejlepší použít sodu a peroxid vodíku.

Těžko dostupná místa na rámu okna posypte jedlou sodou a navrch pak nasypte peroxid vodíku. Nebo si je předem smíchejte v malé misce. Cílem je dosáhnout řídkou kašovitou směs. Tu naneste na zašpiněné okenní rámy. Po několika minutách odstraňte kaši vlhkým hadříkem. Výsledkem je dokonalá čistota bez škodlivých chemikálií. Stejnou směs můžete použít i na skla. Ty pak na závěr utřete navlhčenými utěrkami z mikrovlákna a nadbytečnou vlhkost pak odstraňte pomocí papírových utěrek.

Ocet místo peroxidu

Pravdou je, že peroxid vodíku možná nemá doma každý. V tom případě vám místo něj výborně poslouží i klasický bílý kuchyňský ocet. Směs na čištění si připravíte obdobně jako v předchozím případě, jenom tentokrát do ní místo peroxidu vodíku vmícháte ocet. Pro skutečně dokonalý výsledek můžete v postupu použít starý zubní kartáček, kterým směs vmasírujete do míst se znečištěním, abyste okenní rámy dokonale zbavili všech usazených nečistot.

Kompletní mytí oken zahrnuje i okenní rámy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Do nedostupných míst, kam kartáček nedosáhne, se můžete lehce dostat díky úzkému příborovému nožíku, kolem kterého omotáte navlhčenou utěrku z mikrovlákna. Poté, co zbavíte okenní rámy všech nečistot, je ještě jednou protřete čistým hadříkem a máte hotovo. Výsledek je na nerozeznání od nových oken.

Jaký je váš trik na čisté okenní rámy?

Zdroj: TheSpruce