Varování: Do Česka se dostal extrémně nebezpečný tropický hmyz
adbz.cz » Hobby » Do Česka se dostal nebezpečný tropický hmyz. Komár tygrovaný přenáší horečku i malárii

Do Česka se dostal nebezpečný tropický hmyz. Komár tygrovaný přenáší horečku i malárii

Pokud spatříte tento nebezpečný hmyz, raději se dejte rychle na útěk. Pokud by se na vás přisál, hrozí vám riziko horečky i obávané malárie.

komar tygrovany ruka
Zdroj fotografie: Pollinator / Creative Commons / CC BY-SA

Evropa se v posledních letech potýká s čím dál většími teplotami, což také přispělo k tomu, že k nám začíná mířit i tropický hmyz. Ten představuje velké riziko především proto, že může přenášet nebezpečné nemoci, jako je například malárie, horečka dengue a další. Pokud byste jej tedy spatřili, raději se dejte rychle na útěk a ohlaste tuto skutečnost úřadům. Jak uvádí web TN, pozor by si měli dávat především lidé z jihozápadu. 

Komár tygrovaný míří do Evropy 

Do Evropy se začíná šířit čím dál více nebezpečných nemocí z tropických oblastí, které byly dříve pro místní lékaře neznámé. K problému přispívá zejména skutečnost, že dochází k neustálému oteplování planety, a právě vyšší teploty lákají nebezpečný hmyz, jako je například komár tygrovaný. Ten se dle Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) začal v poslední době šířit v mnoha sousedních zemích a nyní je i v Česku.

Mezi oblasti s jeho největším ohniskem patří především Ústecký, Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, ovšem přítomnost hmyzu zaznamenali odborníci již také ve Středočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině. Největší nebezpečí, které tento hmyz představuje pro člověka, se týká především tropických nemocí, jako je horečka dengue nebo malárie. 

komar
Zdroj fotografie: Depositphotos

Češi nemají dostatečnou imunitu 

Jelikož se komárovi tygrovanému daří především v teplém a vlhkém podnebí, donedávna byla jeho přítomnost v Evropě naprosto vyloučená. Nyní však odborníci mění názor a varují společnost, neboť začíná zasahovat do řady dalších oblastí. Kromě toho se má celá situace v průběhu následujících desetiletí zhoršovat. Většina obyvatel Česka a dalších států Evropy však nemá dostatečně vyvinutý imunitní systém na to, aby se před nimi ochránila.