Vytváří ochrannou vrstvu a špína se tak neusazuje. Pořídíte ho za drobné
adbz.cz » Hobby » Na oknech a nábytku vytvoří ochrannou vrstvu, díky které se na nich nebude usazovat špína: Glycerin se dá pořídit do stovky

Na oknech a nábytku vytvoří ochrannou vrstvu, díky které se na nich nebude usazovat špína: Glycerin se dá pořídit do stovky

Pokud nepatříte k zastáncům chemických čistidel anebo se vám za ně nechce zbytečně utrácet, zastavte se v lékárně pro všestranného pomocníka do domácnosti.

myti oken rukavice hadr
Zdroj fotografie: iStock

Každá žena pečující o domácnost má své postupy a triky, aby si ušetřila čas i peníze vydané za čisticí prostředky. V neposlední řadě myslí také na ochranu přírody, proto je dobré naučit se používat ekologické produkty. Jedním z nich je glycerin, který překvapí pestrostí využití i příjemnou pořizovací cenou. Dostatečné množství se dá pořídit do 100 Kč.

Co je glycerin a kde se využívá

Určitě jste o glycerolu neboli glycerinu slyšeli, jen si nemůžete vzpomenout. Jedná se o bezbarvou kapalinu, která nevoní a má sladkou chuť. Glycerol je nepostradatelnou složkou hydratačních krémů i mýdel, dokonce ho najdete i v zubní pastě. Je součástí elektronických cigaret a přidává se do některých cukrovinek, protože funguje jako změkčovadlo.

Použijte ho při mytí oken i podlahy

Tento cenově dostupný produkt si při úklidu ihned zamilujete. Je úplně jedno, zda budete umývat okna a podlahu či leštit nábytek.

mop podlaha
Zdroj fotografie: Depositphotos
  1. Vaše okna budou zářit na dálku a nebude na nich ulpívat tolik nečistot, když je umyjete směsí glycerinu, vody a oblíbeného čisticího prostředku.
  2. Leštění dřevěného lesklého nábytku je únavné. I v tomto případě použijte glycerin, protože budou skříně a komody lesklé a nebude se na nich usazovat prach.
  3. Za pomoci glycerinu se zbavíte skvrn od fixů a jiných skvrn na podlaze. Výsledkem bude čistá a zářící podlahová krytina. Postačí smíchat pár kapek glycerinu s horkou vodou.

Dávnou slávu vrátí semišovým a vlněným věcem

Snad každý má ve skříni semišové nebo vlněné oblečení. Tyto materiály jsou však složitější na údržbu a rychleji ztrácejí svou krásu. Než je nenávratně vyhodíte, vyzkoušejte trik s glycerinem. Postačí, když oblečení na nízkou teplotu a otáčky vyperete. Nato ho na 1 hodinu vložíte do připravené vodní lázně s glycerinem (30 ml glycerinu na 3,5 l vody).

svetr zmolkovani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dejte sbohem zamlženým brýlím

Lidé nosící brýle moc dobře ví, co se stane, když vejdou z chladu do teplé místnosti. Jejich brýle se zákonitě orosí. Tato nepříjemnost se děje i v koupelně. Kvůli páře se v ní zamží zrcadlo a vy nic nevidíte. I v tomto případě vám glycerol pomůže. Pár kapek aplikujte na hadřík a skla brýlí či zrcadlo s ním vyleštěte.

S glycerolem ušetříte za kosmetiku

Glycerin je skvělý pomocník i v případě, že najdete v kosmetickém kufříku ztvrdlé oční stíny, rtěnku nebo pomádu na rty. Rozhodně tyto věcičky nevyhazujte. Nakapejte na ně trošičku glycerinu a promíchejte. Kosmetika bude vláčná, protože ji glycerin zbaví vysušenosti.