Častá chyba při vytápění, kvůli které účty rostou a teplota v pokoji je přesto nízká: Neustálé vypínání radiátoru

S příchodem chladných měsíců začínáme přemýšlet o topení a otázce, jak můžeme ušetřit na účtech. Jednou z často se objevujících chyb je vypínání topení na noc.

i Zdroj fotografie: Vlastní tvorba Abc media
                   

Každý, kdo platí účty za energie, ví, že zimní měsíce mohou být finančně náročné. Otázka, jak efektivně vytápět svůj domov, aby v něm bylo teplo a útulno, zároveň ale aby netrpěla peněženka, znepokojuje mnoho z nás. Ve snaze ušetřit na vytápění se často objevují různé rady a tipy, ale ne všechny jsou stejně účinné. Jedna z častých otázek, kterou mnozí pokládají, je, jestli má smysl vypínat topení na noc nebo když nejste doma?

Otázka vypínání topení na noc

Všichni spí, takže rozdíl nepostřehnou a radiátory po tuto dobu nebudou odebírat teplo a načítat účty. Bohužel ve skutečnosti to tak jednoduché není. Naopak, kvůli tomuto postupu můžete nakonec zaplatit více. Podle webu Heatable vypnuté radiátory sice v noci energii nespotřebují, ale když je znovu zapnete, budou muset spotřebovat o to více energie na opětovné vytápění chladných místností. Odborníci ujišťují, že neustálé udržování konstantní teploty zaručuje nižší spotřebu tepla než vypínání topení na noc a jeho opětovné zapínání ráno.

Úplné vypnutí topení, když v noci odpočíváte, není dobrý nápad. Portál Genialne radí, že jej můžete trochu stáhnout. Výpočty odborníků ukazují, že snížení teploty o 1 °C snižuje spotřebu tepelné energie o 6 %. Tato změna je pro osoby pobývající v místnostech téměř nepostřehnutelná a může výrazně snížit váš účet za vytápění. Ranní zvýšení teploty nebude vyžadovat tolik energie, jako kdybyste úplně vypnuli radiátory. Jak už jsme na Adbz psali, pro zajištění efektivního topení myslete rovněž na dostatečné odvzdušňování radiátorů.

Kondenzační kotle a tepelná čerpadla

Starší kotle mohou mít prospěch z vypínání nepoužívaných radiátorů. Ale moderní kondenzační kotle a tepelná čerpadla pracují efektivněji při nižších výstupních teplotách. Je tedy lepší zajistit, aby se radiátory používaly a pracovaly na nižších teplotách. Instalatér Petr R. ze severních Čech říká: „Snažím se vždy lidem vštípit, aby na noc nevypínali topení úplně. Mnoho z nich stejně neposlechne, jenže pak zaplatí víc, než kdyby je nechali zapnuté celou noc.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete efektivně řídit teplotu ve vašem domě, můžete zvážit investici do chytrého termostatu. Tato zařízení vám umožní programovat teplotu podle vašich potřeb. Například web HeatGeek zdůrazňuje, že můžete lehce snížit teplotu, když nejste doma, a nastavit ji tak, aby byla příjemná, když se vrátíte. To vám umožní snížit spotřebu energie a ušetřit na účtech za vytápění. Rozumným krokem je také efektivní využívání ventilů s termostatickými hlavicemi na radiátorech.

Celkově platí, že zachování konstantní teploty ve vašem domě a ztlumení topení místo jeho vypnutí jsou obvykle efektivnější způsoby, jak ušetřit na nákladech za vytápění. Vypínání topení na noc může v konečném důsledku zvýšit vaše účty a nepříjemně vás překvapit. Rozumem a vhodným řízením topení můžete dosáhnout příjemného tepla v domě, aniž byste při tom zbytečně utráceli.

Jakým stylem topíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články