Plošný konec jednoho druhu kotlů v ČR: Čím asi budeme doma topit?
Letošním rokem končí možnost používání určitého typu kotlů. Přesto zájem o tento druh vytápění neustále roste. Zjistěte, dokdy máte čas na výměnu.
Plynové kotle patří mezi jeden z nejoblíbenějších způsobů vytápění, na nějž spoléhá stále velké procento domácností. I přes zdražení ceny zemního plynu zájem o ně neopadl a s klesající cenou za tuto komoditu naopak poptávka opět roste. Od září 2024 navíc podle Deníku nebude možné některé druhy kotlů vůbec používat. Pokud takový kotel doma máte, měli byste jej co nejdříve vyměnit.
Jaké jsou výhody plynu
I přes nabízené dotace, o nichž jsme psali více už v dřívějším článku na adbz, je v České republice stále mnoho domů bez zateplení. Nedostatečná izolace se pak nutně projeví na tepelných ztrátách, které pak nejsou vůbec zanedbatelné. Z toho důvodu je vytápění plynem pro mnoho lidí stále velkým lákadlem, protože je jeho využívání levnější a jednodušší než je tomu například v případě palivového dřeva.
Od doby, co se podařilo pokrýt chybějící dodávky plynu z Ruska, je jeho cena zase o mnoho přívětivější, což si chválí i naše čtenářka Alena I. z Děčína: „Platby za plyn byly v posledních letech opravdu šílené, ale vrátili nám vzniklý přeplatek a snížili zálohy i jeho cenu. Letošní zima tak bude mnohem příjemnější a nebudeme muset přemýšlet, jak co nejvíc ušetřit. Rekonstrukce a zateplení fasády už ale dlouho odkládat nepůjde.“
Blíží se konec plynových kotlů
Už v září 2024 podle informací na webu JakSprávněTopit vstoupí v platnost zákaz používat kotle na pevná paliva spadající do 1. nebo 2. emisní třídy nebo vyrobené svépomocí. Kdo si takový kotel ke konci roku i přes zákaz pořídí, riskuje tím nemalou pokutu, jak jsme upozorňovali už dříve na adbz. V parlamentu však již pracují na novele, která by měla omezení ještě zpřísnit.
Plánovaná novela Nařízení komise (EU) 813/2013 o ekodesignu by znamenala omezení plynových kotlů od září roku 2029. Jejím cílem je totiž podpora vytápění bez nutnosti spalování fosilních paliv. Snahu o ekologičtější vytápění se snaží už v současnosti podpořit dotační program Nová zelená úsporám. Ten nabízí Státní fond životního prostředí spolu s Ministerstvem životního prostředí ČR. Sami jsme zvědaví, jak se bude celá situace dále vyvíjet.