Stát bude od září nabízet dotace na opravy starých domů: Milion na rekonstrukci se hodí

V září letošního roku dojde ke spuštění nového dotačního programu, který lidem přispěje až 1 milion korun na opravu staršího domu. Zjistěte, jaké jsou podmínky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Téměř každý sní o svém vlastním bydlení v rodinném domku s udržovanou zahrádkou a dokonalým prostorem pro celou rodinu. Vzhledem k rostoucím hypotečním úrokům a stoupajícím cenám materiálů i stavebních prací je však pro mnoho lidí tento sen jen těžko dosažitelným přáním. V reakci na současnou situaci však ministerstvo otevře nový dotační program, jehož cílem je zrekonstruovat stávající stavby.

Čerpat lze až jeden milion korun

Dotační program s familiárním názvem ,,Oprav dům po babičce” se dočká své premiéry už toto září. Z evropských dotací bylo pro tento záměr uvolněno celkem 40 miliard korun, protože je očekávaný opravdu velký zájem ze strany veřejnosti. Výše finanční injekce a podpory na cestě za vlastním bydlením se může při dodržení podmínek vyšplhat až na 1 milion korun.

Dům starý 110 let měl jít k zemi. Pro rodinu ale představoval splněný sen, a tak se po opravách stal pýchou celé vesnice

Jaké jsou obecné podmínky

Pro svůj záměr je možné si vybrat jakýkoliv starší rodinný nebo rekreační dům, který je určený k rekonstrukci. Konkrétním požadavkem je, že daná stavba musí být postavena nejpozději v roce 2013. Peníze budou žadateli vypláceny předem, aby mohla rekonstrukce proběhnout co nejvíc hladce. Následně však musí mít žadatel v objektu trvalé bydliště po dobu dalších deseti let.

iZdroj fotografie: Pixabay

O dotaci mohou požádat všichni ekonomicky aktivní obyvatelé na území České republiky, přesto má program cílit zejména na mladé rodiny. Každá rodina, která o dotaci požádá, bude mít možnost získat navíc bonus ve výši 50 000 Kč na nezaopatřené dítě. Pro mnoho rodin tak bude mnohem snazší dosáhnout na hypotéku a splnit přísné podmínky, které jsou pro její získání stanoveny.

Další novinka, která nás v budoucnu čeká

Během následujícího roku a půl mají z ulic zmizet sběrná místa na třídění odpadu. Kontejnery na papír, plast, kov a sklo tak nejspíš zůstanou minulostí. Namísto toho mají vzniknout dotřiďovací linky, které budou třídění odpadu provádět samy. V ulicích tak zůstanou pouze dva základní kontejnery, a to zvlášť na směsný a zvlášť na tříditelný odpad.

Jaký máte názor na tuto dotaci?

Zdroj: AhaOnline
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články