Do čeho se vyplácí investovat, chcete-li být méně závislí na elektřině ze sítě?

Také vás začínají strašit ceny elektřiny a chcete s tím něco dělat? Určité možnosti se najdou.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Kupříkladu fotovoltaika vám pomůže vyrobit levnou elektřinu přímo v domácích podmínkách, LED světelné zdroje pro změnu zajistí menší spotřebu elektřiny během svícení.

Systém solárních panelů

Fotovoltaika v současnosti zažívá nebývalý rozmach, a to i v případě klasických rodinných domů. Jejich majitelé si totiž umějí spočítat, že se jim elektřina ze solárních systémů ve srovnání s tou z centrální sítě jednoznačně vyplatí. Navíc už dnes domácí solární elektrárny umějí nespotřebovanou elektrickou energii zachytit a uchovat na pozdější dobu. To je velmi účinné a praktické, neboť pak lze tuto elektřinu používat v nočních hodinách, případně třeba v chladnějším období a během dnů, kdy intenzita slunečního záření není tak velká.

Pro instalaci fotovoltaického zařízení není nutné mít nějaké zvláštní nářadí, přesto vždy raději montáž a zapojení systému přenechte odborníkům.

Osvětlení domácnosti

Drobnou, avšak překvapivě důležitou součást v rámci snahy o snížení spotřeby elektřiny představují LED světelné zdroje. Pokud dodnes používáte klasické žárovky, pak budete koukat, o jaké množství elektrické energie spotřebujete méně, když přejdete na LED varianty.

LED osvětlení, je-li určené pro vhodná svítidla, dokáže být velmi účinné, navíc vytváří pro lidský zrak příjemnější odstín světla. Díky tomu je ideální do místností, v nichž trávíte ve večerních a nočních hodinách více času. Typicky jde o kuchyň, obývací pokoj, ale také koupelnu.

Investice do LED osvětlení není nutné řešit, dnes už se tyto světelné zdroje cenově blíží klasickým vláknovým modelům. Fotovoltaika si samozřejmě žádá daleko větší investici, je ovšem dobré si uvědomit, že má poměrně rychlou návratnost, přičemž životnost solárních systémů může být řádově v desítkách let. Na fotovoltaiku do domácích podmínek je navíc možné získat dotace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Do restaurace se vloupal muž v kapuci, aby si odnesl tržbu. Majitel místo volání policie nabídl zloději práci
Události247.cz
Události247.cz
Šéf OSN: Vyhlídky na mír mizí, svět se řítí do velké války
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen