Jak si poradit s odolnými skvrnami na utěrce? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak odstranit z utěrek i ty nejodolnější skvrny: Vložte je na 90 sekund do mikrovlnky a máte po starostech

Jak odstranit z utěrek i ty nejodolnější skvrny: Vložte je na 90 sekund do mikrovlnky a máte po starostech

Utěrky v kuchyni většinou slouží samy jako čistící nástroj. Ovšem i ony mohou ulovit nějakou tu skvrnu a pak je potřeba je důkladně vyčistit.

vyprat skvrny uterky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Každá hospodyňka ví, jak obtížné je prát lněné nebo bavlněné kuchyňské utěrky. Zůstávají na nich dál odolné skvrny, které nezmizí ani po několika intenzivních kolech v pračce. Existují sice některé metody po babičkách, ovšem dnešní svět už je trochu jinde. Můžeme použít modernější způsoby, i když mohou mít třeba základ v minulých postupech. V tomto ohledu bude nápomocná například i obyčejná mikrovlnná trouba.

Jak vyprat kuchyňskou utěrku v mikrovlnce

  1. Připravte si znečištěnou utěrku, mýdlo na prádlo a také plastový sáček. Utěrku ponořte do vody a pak ji dobře vyždímejte. Látka musí být pouze vlhká, nikoli mokrá – tedy nebude z ní kapat voda. Pak ji velmi důkladně namydlete.
  2. Takto připravenou utěrku vložte do plastového sáčku. Nezaplňte ale prostor kompletně, nechte nějaké místo, kam bude moci následně uniknout pára. Takto zabalenou utěrku vložte do mikrovlnné trouby
  3. V nastavení zvolte režim středního výkonu, případně nastavte regulátor na 700 W. S tímto rozložením sil zapněte troubu na 1,5 minuty, tedy 90 vteřin. Jakmile čas uplyne, celý balíček opět vyjměte. Pozor akorát na odběr holýma rukama, abyste se nepopálili. Raději si vezměte chňapky.
  4. Utěrku opláchněte ve studené vodě a zjistíte, že veškeré odolné skvrny, které vás tak trápily, jsou pryč.
kuchynska uterka
Zdroj fotografie: Pxhere

Tímto postupem můžete vleklý problém vyřešit během několika minut. Vaše utěrky budou vypadat opět jako v den, kdy jste je zakoupili a neztratí ani svůj původní tvar.

Nejlepším čistidlem je prevence

Metoda s troubou je ovšem bodem poslední záchrany a nejlepší je se odolným skvrnám obecně vyhnout. Nepleťte si utěrku s hadrem. Pokud možno ji používejte jen na utírání nádobí, což platí i pro všechny členy domácnosti. Když nebudou tyto postupy dodržovat všichni v domě, můžete snadno otřít nádobí utěrkou, kterou předtím někdo použil na kuchyňskou linku nebo podlahu. Žádné utírání mastných prstů nebo rozlité omáčky.

Jakým způsobem čistíte kuchyňské utěrky?

Zdroj: TheSpruce