Parkujete u svého domu? Počítejte s tučnou pokutou. Spousta Čechů znenadání zaplatí 75 000 Kč

Parkování má svá pravidla a mnoho Čechů je často nevědomky porušuje. Dejte si pozor, neboť policisté začali rozdávat nemalé pokuty.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Parkování auta často představuje nepříjemnou výzvu, která vyžaduje trpělivost. Mnoho řidičů však často zapomíná na pravidla, která udává zákon, a dopouští se tak nevědomky určitých přestupků. Příkladem je toho dle severu Lidovky parkování na zeleni, kde je přísně zakázáno stát. Pokud by vás v takovém případě načapali policisté, budete muset platit nemalou pokutu.  

Za stání na zeleni můžete schytat nemalou pokutu 

Zaparkování na zeleni, tedy například na trávníku, který spadá do vlastnictví města, je poměrně častý přestupek, kterého se většina řidičů dopouští nevědomky. Často totiž zapomínají na to, že tím porušují zákon a hrozí jim poměrně velká pokuta – úřady totiž mohou považovat špatné zaparkování automobilu za zábor. V případě, že by se taková situace opakovala, na autě se objeví botička a nařízení zaplatit až 75 000 Kč.  

Důvodem, proč se tato pokuta může vyšplhat tak vysoko, je dle webu 12bodu právě skutečnost, že z pohledu zákona nejde tak úplně o špatné zaparkování auta, ale zábor (tedy pokutu tak dle uvážení stanoví úřady). Specialisté na správní právo komentují tuto pokutu jako pokus o prevenci opravdu vážných přestupků. Policisté se ji tedy nechystají rozdávat každému, kdo by nechtěně zaparkoval na městském trávníku a stál tam pět minut.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za parkování na zeleni můžete schytat nemalou pokutu.

„Sankci na samé horní hranici zákonné sazby by správní orgán ukládal řidičům jen v případech permanentního neoprávněného stání na stejném místě svědčících o pohrdání právní normou a měl by též zvažovat majetkové poměry pachatele přestupku,“ napsal pro web Lidovky specialista Zdeněk Odehnal. Co se pak týče neoprávněného zaparkování, na které se vztahuje silniční zákon, mohou vám policisté napsat pokutu až 2 000 Kč. 

Co si o těchto pokutách myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články