Kdo doma vytápí tímto kotlem, ten dostane v roce 2024 pokutu 50 000 Kč. Rychle si zjistěte, zda se nová povinnost nedotkne i vás

Zákaz používání některých druhů kotlů se kvapem blíží. Ten, kdo tento zákaz od roku 2024 poruší, riskuje pěkně vysokou pokutu. Raději svůj kotel zkontrolujte.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kotel i kamna na pevná paliva jsou stále oblíbenými zdroji vytápění. Od září 2024 však již nebude možné některé nevyhovující druhy používat. V případě porušení tohoto zákazu riskují majitelé kotle pokutu až ve výši 50 000 Kč, přičemž pokutu lze podle webu TN dostat i opakovaně. Zjistěte, jestli se povinná výměna hlavního zdroje tepla týká i vaší domácnosti, a začněte jednat dříve, než bude pozdě.

Na která kamna se zákaz vztahuje

Od září už lidé nebudou moci legálně používat kotle, které byly vyrobené před rokem 2000. Jedná se o všechny kotle vyrobené svépomocí i kotle 1. a 2. emisní třídy. Lidem tak zbývá posledních 9 měsíců na pořízení nového zdroje vytápění. Přestože je alternativ hned několik, může se objevit řada problémů, se kterými se budou muset majitelé nevyhovujících kotlů vypořádat. Situaci totiž komplikuje několik faktorů.

Bílé až šedé skvrny, neboli výkvět komína, by se neměly ignorovat. Upozorňují na netěsnost

Co výměnu kotlů ztíží

I když měl původní zákaz vstoupit v platnost už v roce 2022, situace se nijak výrazně nezměnila. Na trhu je stále nedostatek nových zařízení, a navíc si vlivem vysoké inflace i zdražení energií nemůže mnoho domácnosti rekonstrukci stávajícího systému vytápění dovolit. Pro řadu lidí je taková investice nepředstavitelná i přes nabízené dotace, které však podle webu Dřevostavitel nebudou stačit pro všechny. Z toho má obavy i Jitka S. z Vrbětic: „Na dotace jsme se dívali, ale bez nich na výměnu kotle peníze nemáme. Nejspíš nezbyde, než si na ni půjčit v bance.“

kotel na uhlí iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnoho domácností čeká výměna starého kotle. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 50 000 Kč

Kromě vhodných výrobků, kterými by bylo možné stávající kotle vyměnit, je také značný nedostatek topenářů a specialistů, kteří by mohli nový systém zapojit. U některých dodavatelů je přitom čekací doba na instalaci nového kotle dlouhá až jeden rok. Stát proto apeluje, aby lidé začali včas jednat a vyhnuli se případným potížím. Při namátkové kontrole jim totiž hrozí pokuta ve výši až 50 000 Kč. Pokuta pak hrozí i za neprovádění pravidelných revizí, na což jsme na adbz upozorňovali.

Čím kotle nahradit

V dnešní době je k dostání hned několik druhů kotlů i alternativních zdrojů vytápění. Kromě toho, že je jejich provoz ekologičtější, by měl být díky nové technologii a lepšímu spalování mnohem pohodlnější. Vybrat si tak majitelé starých kotlů mohou kotle nové i s automatickým přikládáním nebo třeba tepelné čerpadlo. V každém případě doporučujeme zvážit možnosti využití dotace a alespoň částečně snížit náklady na nový zdroj vytápění.

Co si o tomto zákazu myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články