Pravidelnou revizi kotle se nevyplatí podceňovat. Za její neprovedení každé 3 roky hrozí pokuta 20 000 Kč

Topná sezóna je u nás na spadnutí. A je třeba myslet na pravidelné kontroly a revize kotlů, nejen aby dobře sloužily, ale aby jejich majitel splnil zákonnou povinnost.

i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

V určitých případech je revize kotle vyžadována na základě zákona. Prakticky vždycky na ní ale trvají výrobci kotle, zástupci pojišťovny nebo správci domů. Pro jednotlivé typy platí trochu odlišná pravidla. Kromě toho je také rozdíl mezi povinnou kontrolou a tou servisní. Povinnou revizi provádí certifikovaný revizní technik hlavně kontrolou těsnosti rozvodů plynu a také připojených zařízení. Případně tlakovou zkoušku a pak i zkoušku těsnosti u kotlů na tuhá paliva. Co dalšího čekat?

Frekvence revizí

Zákonná povinnost revizí se v případě domácností týká pouze kotlů na tuhá paliva, a jak uvádí web Ministerstva životního prostředí, od roku 2018 je nutno ji provádět jednou za 3 roky. U plynových kotlů platí povinné revize pouze pro podnikatele a firmy. Web ČeskéStavby.cz ale upozorňuje, že majitelé obou typů kotlů by měli nechat provést servisní prohlídku jednou ročně, bez ní se totiž vystavují riziku problému při nehodě. Konkrétně jak s policií, tak následně s pojišťovnou, která nemusí proplatit plnění. V mnoha případech tím také výrobci podmiňují uplatnění záruky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak to vypadá v praxi

Kontrola je provedena za přítomnosti majitele nemovitosti, případně dalšího člena domácnosti. Součástí revizní prohlídky je mimo jiné kontrola těsnění, správné funkce řídicí jednotky, havarijního termostatu a regulátoru. Provádějící pracovník se může dívat dovnitř pece a kontrolovat tak, co přesně se v kotli spaluje. Ověří také, že je palivo správně uskladněno. Během kontrol může pracovník pořizovat i fotky, zkoumat vnitřek speciálními nástroji nebo odebrat vzorky popela.

Ověřuje také soulad typu s předpisy v regionu a další skutečnosti. Je na místě být mu nápomocen, případně problémy se pak dají obvykle řešit už na místě. Nesplnění zákonné povinnosti provedení revize kotle na tuhá paliva vás může vyjít až na 20 000 Kč. Přínos pravidelné kontroly dalece převyšuje to, co za ni člověk musí jednou zaplatit. Pak už stačí jen správně odvzdušnit radiátory a topná sezona může začít.

Servis plynového kotle

Každoroční servisní prohlídkou plynového kotle se ujistíte o jeho bezpečnosti, prodloužíte také jeho životnost. Jde o celkovou kontrolu, seřízení nastavení, čištění a eliminaci případných závad. Cena servisní prohlídky plynového kotle se dle serveru porovnejto24.cz pohybuje od 1 000 do 1 500 Kč. Méně známou skutečností je, že díky pravidelnému servisu plynového kotle můžete snížit i jeho celkovou spotřebu. A myslím, že finanční ohled je jistě zajímavou motivací pro všechny majitele.

Co dalšího stojí za to sledovat?

Čistota kotle není na ABDZ.cz nijak nové téma. Krom revize samotného zařízení je třeba ohlídat i spalinové cesty. Při pevném palivu je třeba je čistit 2–3krát za rok, hlavně podle celkového vytížení. To lze provést i svépomocí, není třeba asistence profesionála. Odbornou kontrolu jednou za rok ovšem sami provést nemůžete. Pohlídejte si také emisní třídu vašeho kotle, legislativa ohledně této stránky se v roce 2022 měnila. Údaje najdete v technické dokumentaci svého modelu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Při podezření na porušování zákona

Pokud vznikne podezření, že ve vaší domácnosti při spalování dochází k porušení zákona, může k vám přijít kontrola. Neumožníte-li pověřenému pracovníkovi kontrolu kotle, inspektor si může vymoci vstup do domu za asistence policie. „Sice se mi nelíbí, že by mi někdo lezl na kontrolu do baráku, ale asi bych to neriskoval,“ sdělil webu ABDZ.cz pan Richard z Českého Krumlova. Takové případy jsou však poměrně vzácné a nastávají jen v extrémních situacích.

Kdy u vás byl naposledy kontrolor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články