Kdo bude nabíjet telefon tímto způsobem, ten slízne pokutu 100 000 Kč. Policie je nekompromisní

Telefon si můžete legálně nabít na řadě míst – v kavárně, hromadné dopravě i v knihovně. Jestliže se rozhodnete jednat na vlastní pěst a využít třeba lampu, musíte počítat s pokutou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vybitý telefon se v současné době rovná menší katastrofě. Z ničeho nic se nemůžete dovolat svým známým, napsat jim vtipnou zprávu, pracovat, zaplatit v obchodě (v případě, že u sebe nemáte klasickou platební kartu) nebo poslouchat oblíbený podcast. Pokud u sebe máte nabíječku, můžete svého miláčka oživit třeba v knihovně, hromadné dopravě nebo v kavárně. Najdou se ale i tací, kteří se uchýlí k nekonvenčním řešením. Pokuta je v takovém případě velmi vysoká.

Místo nabitého telefonu vysoká pokuta

Když se vám vybije telefon, možná z batohu vytáhnete power banku a okamžitě si jej dobijete. Možná ho připojíte na nabíječku v práci, kavárně nebo doma. Nebo možná dostanete nekonvenční nápad připojit nabíječku na telefon tam, kde nikdy neměla být. Sedmatřicetiletý muž z Prahy by mohl vyprávět. Loni v říjnu se snažil nabít svůj mobilní telefon z rozvodové skříně lampy veřejného osvětlení. Při této snaze jej vyrušili příslušníci Městské policie.

Muž nicméně zachoval klid a policistům oznámil, že ví, co dělá, neboť je vyučený elektrikář. Tvrzení nicméně strážce zákona dle CNN Prima News neobměkčilo. Muže obvinili z přestupku a seznámili ho s tím, že černý odběr elektřiny je trestný čin s pokutou až 100 000 Kč. Netradičně chtěl svůj mobilní telefon nabít i 18letý muž. V roce 2022 způsobil požár prodejny Penny na Karlovarsku, když se snažil nabít svůj telefon ze zásuvky umístěné pod střechou supermarketu, jak informoval Sokolovský Deník.

Na počtu kilowatthodin nezáleží  

Kuriózních případů, jako jsou výše popsané, je celá řada. Hlavní protagonisté si většinou neuvědomují, co svým jednáním vlastně činí. Skoro všichni jsou proto po seznámení s důsledky zaskočení a vyděšení. Černý odběr elektřiny totiž nastává vždy, když někdo odebírá elektrickou energii bez uzavřené smlouvy, za dodávky energie neplatí nebo se k síti připojil bez oprávnění. Protože je takový odběr neměřitelný, je jedno, jestli jste si načerno nabili telefon nebo osvětlili celou halu.

Nabíjení vybitého telefonu iZdroj fotografie: Piqsels

Zákon č. 458/2000 Sb. (energetický zákon) o neoprávněném odběru elektřiny hovoří jasně. Jestliže se na vás přijde, nejenže dostanete pokutu ve výši až 100 000 Kč, ale ještě budete muset nahradit vzniklou škodu na základě prokazatelně zjištěných údajů (sem spadá mj. i přidružená administrativa).

Na kterém nejkurióznějším místě jste si kdy dobíjeli telefon?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články