Děti budou muset svým rodičům přispívat na bydlení. Stát to bude hlídat
adbz.cz » Hobby » Děti budou muset svým rodičům přispívat na bydlení a jídlo. Stát tak chce zajistit stejnou životní úroveň všem

Děti budou muset svým rodičům přispívat na bydlení a jídlo. Stát tak chce zajistit stejnou životní úroveň všem

Každé dítě má v případě potřeby povinnost přispívat svým rodičům na bydlení a jídlo. Říct si o to můžou v podstatně kdykoli, kdy uznají za vhodné.

penize duchodce ruce
Zdroj fotografie: Česká televize

Mohlo by se sice zdát, že povinnost přispívat na bydlení a jídlo se týká pouze rodičů, ovšem jak uvádí sever Pravoprovsechny, situace může být i opačná. To má samozřejmě svá určitá pravidla a děti v takovém případě musí být schopny uživit nejprve samy sebe. Pokud by se však váš otec či matka skutečně dostali do nesnází, a to natolik, že by neměli na základní potřeby, zatímco vy ano, ještě před žádostí o sociální dávky mají plné právo požádat o peníze vás. 

Pokud se rodiče dostanou do nesnází, musí platit děti 

Vyživovací povinnost dětí k rodičům může vzniknout za situace, kdy jsou děti schopny uživit samy sebe a zajistit si veškeré životní potřeby, jako je jídlo, bydlení a další, zatímco jejich otci či matce nebyl přiznán důchod a nejsou si schopni zajistit byť minimální standard pro svůj každodenní život. Charakter příspěvku má být samozřejmě podpůrný, což znamená, že jim nemusíte ihned posílat půlku své výplaty, ale pouze zajistit, aby měli kde spát a co jíst.

Hobby

Stát bude nově kasírovat lidi, kteří nemají děti. Měsíčně budou platit několik tisíc korun

Stát bude nově kasírovat lidi, kteří nemají děti. Měsíčně budou platit několik tisíc korun
<!-- wp:paragraph --> <p>Mohlo by se sice zdát, že povinnost přispívat na bydlení a jídlo se týká pouze rodičů, ovšem jak uvádí sever <a href="https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/vyzivovaci-povinnost-deti-k-rodicum/" target="_blank" rel="noreferrer noopener">Pravoprovsechny</a>, situace může být i opačná. To má samozřejmě svá určitá pravidla a <strong>děti v takovém případě musí být schopny uživit nejprve samy sebe</strong>. Pokud by se však váš otec či matka skutečně dostali do nesnází, a to natolik, že by neměli na základní potřeby, zatímco vy ano, ještě před žádostí o sociální dávky mají plné právo požádat o peníze vás. </p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:heading --> <h2 class="wp-block-heading">Pokud se rodiče dostanou do nesnází, musí platit děti </h2> <!-- /wp:heading --> <!-- wp:paragraph --> <p>Vyživovací povinnost dětí k rodičům může vzniknout za situace, kdy jsou děti schopny uživit samy sebe a zajistit si veškeré životní potřeby, jako je jídlo, bydlení a další, zatímco jejich otci či matce nebyl přiznán důchod a nejsou si <strong>schopni zajistit byť minimální standard pro svůj každodenní život</strong>. Charakter příspěvku má být samozřejmě podpůrný, což znamená, že jim nemusíte ihned posílat půlku své výplaty, ale pouze zajistit, aby měli kde spát a co jíst.</p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:wm/block-related-post {"selectedPostId":265048} /--> <!-- wp:paragraph --> <p>Zároveň je však třeba upozornit, že se vyživovací povinnost netýká nadstandardních požadavků, jako je cestování či pořízení nové televize. Jak také uvádí server <a href="https://www.vyzivne.cz/vyzivovaci-povinnost-rodicu-k-detem/" target="_blank" rel="noreferrer noopener">Vyzivne</a>, toto pravidlo má <strong>přednost před nárokem na sociální dávky a nelze se ho předem vzdát</strong>. Není tedy například možné, abyste se svým rodičem dopředu uzavřeli právně závaznou smlouvu, která by potvrdila, že se chce vzdát jakýchkoli příspěvků od svého dítěte. </p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:image {"id":134230,"sizeSlug":"full","linkDestination":"media"} --> <figure class="wp-block-image size-full"><a href="https://adbz.cz/wp-content/uploads/2022/08/deti-s-batohy.jpg"><img src="https://adbz.cz/wp-content/uploads/2022/08/deti-s-batohy.jpg" alt="" class="wp-image-134230"/></a><figcaption class="wp-element-caption"><em>Děti musí v případě potřeby zajistit svým rodičům životní standard.</em></figcaption></figure> <!-- /wp:image --> <!-- wp:paragraph --> <p>Samozřejmě však mohou udělat to, že se již splatných částek výživného sami od sebe vzdají, ovšem to je pouze na nich a jejich vztazích s dětmi. Povinnost hradit výživné pak vychází také z možností, <strong>schopností a majetkových poměrů každého jednotlivého dítěte</strong>. To znamená, že každý může platit rozdílné částky. Zároveň pak úřady zohledňují také to, jakým způsobem se rodič podílel na výchově daného dítěte a zda plnil své rodičovské povinnosti. </p> <!-- /wp:paragraph -->

Otázka financování důchodů je v poslední době stále větším tématem. Velmi diskutovaná je především úloha bezdětných lidí.… více

Zároveň je však třeba upozornit, že se vyživovací povinnost netýká nadstandardních požadavků, jako je cestování či pořízení nové televize. Jak také uvádí server Vyzivne, toto pravidlo má přednost před nárokem na sociální dávky a nelze se ho předem vzdát. Není tedy například možné, abyste se svým rodičem dopředu uzavřeli právně závaznou smlouvu, která by potvrdila, že se chce vzdát jakýchkoli příspěvků od svého dítěte. 

deti s batohy
Zdroj fotografie: Depositphotos
Děti musí v případě potřeby zajistit svým rodičům životní standard.

Samozřejmě však mohou udělat to, že se již splatných částek výživného sami od sebe vzdají, ovšem to je pouze na nich a jejich vztazích s dětmi. Povinnost hradit výživné pak vychází také z možností, schopností a majetkových poměrů každého jednotlivého dítěte. To znamená, že každý může platit rozdílné částky. Zároveň pak úřady zohledňují také to, jakým způsobem se rodič podílel na výchově daného dítěte a zda plnil své rodičovské povinnosti.