Kdo má na zahradě tyto stromy, může si přijít na velké peníze. Vy to ještě neděláte?

Zpříjemněte si podzimní a zimní chvíle sběrem těchto plodů. Kromě zábavy získáte také peníze. Stačí vědět, co sbírat a jak s tím naložit.

                   

Od října na mnoha místech probíhá výkup některých podzimních plodů. Zvlášť žádané jsou bukvice, žaludy nebo kaštany, které jsou výtečnou pochoutkou pro lesní zvěř. Podle kvality plodů si můžete přijít na opravdu pěkné peníze. Zatímco kilo kaštanů stojí jen 30 Kč, za 1 kilogram bukvic dostanete klidně i 300 Kč. Do této aktivity lze podle webu ČeskéhoRozhlasu zapojit i malé děti a užít si tak příjemný čas venku i s finanční odměnou.

Nejdříve se informujte

Aby všechna vaše práce nepřišla nazmar, nejprve zkontrolujte, zda se ve vašem okolí vůbec tyto plodiny vykupují. Informace bývají zpravidla zveřejněné na stránkách lesních spolků nebo záchranných stanic. Informovat se lze i přímo u myslivců. Po naplnění kapacity také sběr většinou končí, protože by se zbylé plodiny nestihly spotřebovat. 

Jak na sběr kaštanů, žaludů a bukvic

Zpočátku zpravidla opadávají suché a poškozené plody. Teprve s postupujícím podzimem přichází na řadu ty zralé. Aby se vám však doma nezapařily a nezačaly plesnivět, měli byste je co nejdříve předat k dalšímu zpracování nebo skladovat v tenkých vrstvách. Ideálně by měly být rozprostřené na podložce, protože tak mezi nimi bude moci proudit vzduch.

Jak se zbavit pavouků v domácnosti: Stačí pár kaštanů či žaludů a nezvaní hosté si sbalí saky paky

Výkup žaludů a bukvic

Důležité je podle webu iDnes, aby plody nebyly nijak poškozené nebo plesnivé. Zejména žaludy musí být podlouhlé, hnědé a bez dírek i čepiček. Kromě absence plísně a červů nesmí obsahovat také žádné další nečistoty. Bukvice se nejčastěji používají pro pěstování nových sazenic, proto je jejich cena výrazně vyšší. I ty však odevzdávejte v perfektním stavu.

žaludy iZdroj fotografie: Pixabay
Nasbírejte venku žaludy, kaštany nebo bukvice a prodejte je místnímu spolku

Výkup kaštanů

Sběr kaštanů je nejjednodušší a kvůli jejich velikosti a váze dokážete nasbírat během chvilky opravdu velké množství. Proto je jejich cena za výkup většinou nejnižší. Využít se však dají mnoha způsoby. Kromě krmení zvěře si z nich můžete sami vyrobit příjemnou dekoraci nebo je použít k přípravě mýdla či prostředku na praní, což jsme doporučovali již dříve na adbz. Naše čtenářka Sára T. z Čelákovic jimi nahradila většinu pracích přípravků: „K praní používám hlavně kaštany nebo mýdlové ořechy, které si poradí s většinou skvrn a nečistot.“

Jak využíváte nasbírané podzimní plody vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články