Někdo z nás má v peněžence vzácnou minci a ani o tom neví. Hledají se tyhle pětikoruny a desetikoruny. Dostanete za ně stovky tisíc korun

Pokud najdete v peněžence tuto minci, rozhodně ji neutrácejte. Jedná se o cenný kus, který lze na trhu prodat za stovky tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Některé kusy českých bankovek a mincí mohou mít mezi sběrateli obrovskou cenu. Nezáleží přitom ani tak na tom, jak staré jsou, ale zda na nich lze pozorovat výrobní vadu nebo je jich v emisi omezené množství, například jen několik desítek kusů. Takové rarity lze dle serveru BlogMincovny prodat na trhu klidně za stovky tisíc korun, přičemž čím lepší stav budou mít, tím větší cenu budou mít pro potenciálního kupce. 

Pětihaléř z roku 1924

Tento raritní kus pochází z roku 1924, kdy jich byly vyrobeny pouze desítky, a existuje hned několik teorií o tom, proč tomu tak bylo. Někteří hovoří o tom, že na vině bylo prasklé razidlo, zatímco jiní hovoří o tom, že se jednalo o zkušební kousky – a tedy že k ražbě ve velkém pro klasický oběh nikdy nedošlo. Tak či tak, během poslední dražby v roce 2010 byla mince prodána za neuvěřitelných 506 000 Kč, a stala se tak nejdražší vzácnou mincí v ČR. 

Pětikoruna z roku 1937

Dalším raritním kouskem je dle serveru Peníze pětikoruna z roku 1937, jejíž návrh pochází od Otty Gutfreunda. Tato mince je zvláštní tím, že se razila ze tří různých materiálů, přičemž tím nejvzácnějším z nich je nikl. Pokud byste ji našli u sebe doma a v dobrém stavu, leckterý investor vám je za ni schopen zaplatit klidně přes 50 000 Kč. Mezi další vyhledávaný kousek pak patří i pětikoruna z roku 1986, jejímž autorem byl akademický sochař Jiří Harcuba. 

Nevydařená desetikoruna z roku 1995 

Ačkoli by se mohlo zdát, že je tato mince stejná jako každá jiná, ve skutečnosti se na její rubové straně nachází slovo „specimen“. Toto označení opatřuje samotná ČNB a má se jednat o varování před tím, že jde o znehodnocený kus, který není v oběhu a nedá se s ním běžně platit. Cena této mince však může být proměnlivá a záleží na daném sběrateli. Na serveru adbz jsme také nedávno psali o vzácném nábytku, který možná máte doma i vy. 

Jaké zkušenosti máte s prodejem mincí vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články