Máte doma tuto vzácnou poštovní známku? Máte nárok na miliony korun
adbz.cz » Hobby » Každý, kdo u sebe doma najde tuhle poštovní známku, musí zpozornět. Má totiž nárok na miliony korun

Každý, kdo u sebe doma najde tuhle poštovní známku, musí zpozornět. Má totiž nárok na miliony korun

„Český Mauritius“ je korunovačním klenotem československé filatelie s fascinujícím příběhem. Jeho jedinečnost spočívá v obráceném přetisku a změně hodnoty, což z něj činí jednu z nejhledanějších a nejcennějších československých známek v historii.

znamka
Zdroj fotografie: Karkanoid1991/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

V oblasti filatelie je pátrání po vzácných a cenných známkách podobné jako hledání pokladu. Každá známka skrývá v malém samolepicím rámečku svou vlastní historii, umělecké prvky a vzácnost, což jí propůjčuje jedinečné kouzlo.

Klenot mezi poštovními známkami

Mezi mnoha známkami, které byly v průběhu let vydány, vyniká jedna jako korunovační klenot československé filatelie – „Český Mauritius“. Příběh tohoto exempláře začíná v roce 1919 po první světové válce, kdy Československo vzniklo jako nezávislý stát. Světle zelená známka rakousko-uherského původu se proměnila v něco mimořádného, zvláště díky obrácenému přetisku a změně hodnoty z původních čtyř korun, jak uvádí web PražskýDeník. Tento „Český Mauritius“ se stal nejhledanější československou známkou v historii.

Chyba v tisku jako jedinečnost

Jeho jedinečnost spočívá v obráceném přetisku – původní rakousko-uherská známka nyní nese nápis „Pošta Československá 1919“ na žilkovaném papíře. Díky této unikátní kombinaci se stala jedinečnou a její odhadovaná cena dosáhla nebývalých výšin. Příběh této známky je také bohatý na zajímavosti. Poprvé zaujala pozornost veřejnosti v roce 1928, kdy byla prodána na aukci v Brně za tehdy ohromujících 31 900 korun. Tento raný prodej byl předzvěstí budoucích událostí, kdy se stala hlavní atrakcí různých výstav, včetně těch v Praze v letech 1968, 1978 a 1988.

Rostoucí cena

Nejvýznamnější kapitola v příběhu známky se odehrála po sametové revoluci v roce 1989. Známka, která byla předtím umístěna v Poštovním muzeu, byla v rámci restituce vrácena původnímu majiteli. V roce 1996 ji získal významný český filatelista Ludvík Pytlíček za úctyhodnou částku 2,6 milionu korun.

Zdroj fotografie: Depositephotos

Nejžádanější kousek na světě

Při aukci v roce 2018, po téměř 90 letech strávených ve sbírkách sběratelů, se „Český Mauritius“ znovu dostal do veřejné dražby. Celý filatelistický svět sledoval s napětím, jak se dražitelé z celého světa utkávají o tuto vzácnou známku. Dražba v Obecním domě v Praze přilákala pozornost a cena postupně stoupala, až nakonec dosáhla rekordní částky 7 800 000 korun (bez aukční provize). Tímto prodejem se stal „Český Mauritius“ jedním z nejcennějších filatelistických klenotů na světě.

Historie, kultura a řemeslo

Příběh vzácné známky je důkazem neustálého půvabu filatelie. Kromě materiální hodnoty mají tyto malé kousky papíru schopnost vtěsnat historii, kulturu a řemeslnou zručnost do svého omezeného prostoru. Tyto známky vyprávějí příběhy národů, jednotlivců a historických okamžiků, čímž se stávají neocenitelnými relikviemi, které překračují svou skromnou velikost a formu.