Mladý pár skočil do stavby domu svépomocí po hlavě. Bez dluhů a hypotéky žijí jako milionáři s obří zahradou

Když milujete cestování a pobyt venku, nemá smysl stavět palác. Úplně vám postačí malý útulný domek, který zvládnete postavit svépomocí.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Tiny Húske
                   

Vedle nejrůznějších způsobů alternativního bydlení zažívají rozmach i domy, které nemají úplně tak standardní rozměry. Zejména mladší generace zjišťuje, že jí k životu pohodlně stačí prostor o výměře menší garsoniéry. K tomuto kroku většinu lidí nežene problém s místem pro stavbu domu, nýbrž jejich motivací je být co nejflexibilnější, mít věci pod kontrolou a co nejméně se (nechat) omezovat – i ve finanční oblasti.

Stavbě domu předcházelo rozhodnutí

Příkladem páru, který se rozhodl pro stavbu malého domku svépomocí, jsou Hilde a Michel, kteří se usadili na Novém Zélandu. Partneři se do země přistěhovali před deseti lety, kdy se rozhodli, že Nový Zéland procestují pouze s batohem. Tamní příroda jim ovšem tak učarovala, že se rozhodli zakotvit. Začali proto zkoumat trh s nemovitostmi a informovali se o možnostech půjčky a hypotéky.

Vzhledem k vysoké pořizovací ceně nemovitostí na Novém Zélandu a k dlouhodobé zátěži, kterou znamená hypotéka, se mladý pár rozhodl pro stavbu domu svépomocí. Ze svých předchozích cest a dobrodružství si odnesli jedno – ke spokojenému životu nepotřebují věci. Mnohem raději jsou venku, nebo cestují. Jejich hlavní prioritou tedy bylo zachování finanční nezávislosti.

Do stavby skočili po hlavě

Aby co nejvíce ušetřili, nakupovali Michel s Hilde řadu věcí (i pro stavbu domu) z druhé ruky – kupříkladu okna, nebo dveře. Dům si projektovali sami, přičemž s designem jim radili přátelé, nebo se inspirovali na internetu. Samotná stavba jim zabrala zhruba rok práce. Výsledný dům je 2,5 metru široký, 7 metrů dlouhý a 4 metry vysoký. Celková částka činila kolem 1 milionu 290 tisíc s tím, že většina obnosu padla za použitý materiál.

Ve svém vlastnoručně postaveném domku žijí partneři tři roky a nemohou si ho vynachválit. Na stavbu také vzpomínají s úsměvem a podotýkají, že to byl skvělý zážitek. Ačkoliv začali stavět bez jasné představy, výsledek se jim povedl na jedničku. Dům disponuje vlastní studnou, má zavedenou elektřinu a přitápí se v něm krbovými kamny. Samozřejmostí je prostorná zahrada, kde Hilde a Michel pěstují zejména zeleninu.

Kuchyně i koupelna jsou vybaveny standardně velkým příslušenstvím – tedy bez kompromisů. Interiéru jednoznačně dominuje dřevěné obložení, které prostoru dodává na útulnosti. Partneři vsadili na důmyslné využití úložných prostor (šuplíky pod linkou působící jako sokl, sklápěcí stůl, rozšiřitelná pracovní deska, nebo úložné prostory v sedací soupravě a nad ní.

Zdroj: Tiny house

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články