Na co se dá použít starý vánoční stromek | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Starý vánoční stromek nepatří do popelnice. Geniální uplatnění najde doma i na zahradě, prozradili zkušení chalupáři

Starý vánoční stromek nepatří do popelnice. Geniální uplatnění najde doma i na zahradě, prozradili zkušení chalupáři

Pokud nechcete starý vánoční stromek, který vám o svátcích tak pěkně sloužil, jen tak pohodit do odpadu, zkuste mu najít nové využití.

stary vanocni stromecek popelnice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vánoční stromky nám dokážou dělat radost celé svátky. Krásně voní, do interiéru vnáší kousek přírody, a pokud jsme je krásně nazdobili, bývají přívětivé i na pohled. Jakmile však svátky skončí, mění se (nejčastěji o svátku Tří králů) na nechtěný odpad, který se povaluje okolo kontejnerů i popelnic. Pokud však chcete šetřit přírodu, můžete se k jejich likvidaci postavit i ekologicky.

V domácím kompostu najdou nejlepší uplatnění

Jestliže máte zahradu, pak je její nezbytnou součástí nejspíše také kompost. Samozřejmě na něj nemůžete stromek vyhodit celý, ale pokud ho naštípete na dostatečně malé kousky, pak už nebude jeho biologickému zpracování stát vůbec nic v cestě. Pokud máte štěpkovač, pak ho rozhodně použijte. Případně můžete na kompost vhodit alespoň jemnější větvičky a zbytku stromku se zbavit jiným způsobem.

stary vanocni stromecek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kmenem můžete i skvěle zatopit

Pořádáte na zahradě často grilovačky nebo si chcete čas od času užít pohodlí u domácího krbu? Pak použijte dřevo ze svého odstrojeného stromečku. A vůbec nezáleží na tom, zda máte doma smrček či jedličku. Důležité je jen jedno pravidlo – vždy nechte dřevo důkladně proschnout. To trvá nejméně jeden rok, leckdy však i více. Jedině tak vám přebytečná vlhkost neudělá při rozdělávání ohně ani při následném hoření problémy.

Likvidaci přenechte na zodpovědných místech

Pokud si pořídíte stromek v některém větším řetězci (obvykle se jedná hobbymarkety), často ho sem můžete po svátcích odvézt zpět. Tady se postarají o jeho ekologickou likvidaci leckdy mnohem lépe, než byste to dokázali vy. Někdy je dokonce k mání i výhodný odkup. Většinou sice místo peněz dostanete poukaz na zboží do konkrétního obchodu, i tak jde však o možnost, která rozhodně není k zahození.

jehlici borovice stromek
Zdroj fotografie: Pixabay

Sami také můžete stromeček odvézt do kompostárny, sběrného dvora nebo přímo do spalovny. A pokud bydlíte ve větším městě, je dost možné, že vaše technické služby vypsaly termíny, během nichž budou stromky odvážet přímo od popelnic. Obvykle bývá termínů vypsáno několik. Stačí tedy jen stromeček odnést na příslušné místo a o nic dalšího se starat nemusíte. Žádné pokuty za vyhození nadměrného odpadu vám nehrozí.

Do zoo domácí stromečky nepatří

Často si také myslíme, že můžeme udělat dobrou službu zvířatům v lese nebo například v zoologické zahradě jednoduše tím, že jim starý stromek zavezeme. K této možnosti se však váže jedno velké ale. Stromek je totiž nutné opravdu důkladně odstrojit. I jeden jediný háček nebo zapomenutý zbytek lepidla může zvířatům vážně ublížit. Zoologické zahrady tak obvykle přijímají jen stromky neprodané a nikoli přímo z domácností.

jehlici borovice stromek vanocni
Zdroj fotografie: Pixabay

Odvoz stromku do lesa je pak za dodržení výše zmíněných podmínek samozřejmě možný. Vždy se však spojte se správou konkrétního úseku a zeptejte se, zda se k takové možnosti přiklánějí či nikoliv. Někteří majitelé lesů mívají pro tuto činnost vyhrazena dokonce speciální místa a rádi vám poradí, kam stromeček odvézt (někdy si pro něj také sami přijedou). Je to rozhodně lepší, než ho někde nechat jen tak.

Používáte během Vánoc živý, nebo umělý vánoční stromeček?

Podívejte se na to, jak si nazdobené vánoční stromečky užívají sloni v ZOO Praha

Zdroj: The Spruce, Better Homes & Gardens