Prasklá žárovka na vánočních světýlkách často vyřadí celý řetěz: Jak poznat, která to je

Když rozvěsíte kouzelná vánoční světýlka po domě i zahradě a nakonec se nerozzáří, bývá to k vzteku. Řetěz nemusíte hned vyhazovat, nabízí se totiž jednoduché řešení.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Domácím pracem, v nichž figuruje elektřina, se většina lidí raději vyhýbá. Nechat je odborníkům je totiž opravdu lepší. Ale někdy se bez nich můžete obejít. Třeba když vytáhnete z krabice v období Vánoc světelný řetěz a zjistíte, že nesvítí. Většinou je to kvůli jedné jediné žárovce. Přestože máte náhradní žárovku, najít tu nesvítící není snadné. Když je budete postupně měnit jednu po druhé, potrvá to hodiny.

Než řetěz rozvěsíte, vyzkoušejte ho

Než světýlka navěsíte na okna, balkon, terasu nebo s nimi vánočně rozzáříte celý dům a zahradu, je dobré je napřed vyzkoušet. Může se ale stát, že na to zapomenete, žárovičkami vyzdobíte obydlí, zastrčíte řetěz do zásuvky a nerozsvítí se. Frustrace roste a začnete dumat, v čem je problém. Většina vánočních řetězů má sériový typ zapojení. Takže platí, že jakmile jedna žárovka shoří, nerozsvítí se celá výzdoba. Dá se to ale zachránit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Světýlka mívají buď sériové, nebo paralelní zapojení. Paralelní znamená, že vše, co je připojeno ke zdroji napájení, má svůj vlastní uzavřený obvod. Sériové zapojení je pravým opakem. Všechna světla jsou připojena k jednomu vedení. Elektřina musí projít jedním, aby se mohla dostat k druhému. Vánoční řetězy mívají právě sériové zapojení. Takže je obtížné určit, která žárovka je špatná. Je to skoro jako hledání jehly v kupce sena.

Jehlu v kupce sena najdete

Spousta lidí se proto rozhodne celý řetěz vyhodit a pořídit si nový. Pokud ale máte vyměnitelné žárovky, tak vyhodíte stokoruny za nová světýlka zbytečně. Snadno totiž onu jehlu v kupce sena můžete najít. Pomůže vám bezkontaktní zkoušečka napětí. Nejobyčejnější se dají pořídit celkem levně. Zkoušečka vypadá jako pero a umí detekovat elektřinu ze zařízení nebo drátu bez spojování vodičů. Vydává zvukový signál, který vás upozorní, že zkoušená část je pod napětím.

Stačí, když hrot zkoušečky přiložíte přímo na kabel u žárovky. Když je v něm elektřina, spustí alarm. Použijte zkoušečku na každou žárovku a poznamenejte si, která je nefunkční. Poté světla znovu zapojte, ale tentokrát kolíky zástrčky zasuňte do zásuvky obráceně. Tím se změní směr, kterým proudí elektřina. Znovu žárovky jednu po druhé vyzkoušejte. Pak jednoduše vadné žárovky vyměňte za nové a řetěz se rozzáří. Zkoušecí pero můžete použít také na zásuvky, jističe a kabeláž.

Jaké vychytávky používáte na nesvítící vánoční světýlka?

Zdroj: GadgetReboot
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články