Praní za polovic: Tipy, které na výsledek nemají vliv, ale šetří spoustu peněz. Správná teplota vody je zásadní

V současné době hledá naprosto každý vhodná řešení, jak ušetřit co nejvíce peněz za domácnost. Jednou z možností je efektivní praní oblečení.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V dnešní době hledá čím dál více lidí řešení, jak ušetřit za svou domácnost a snažit se spotřebovat co nejméně energie. Jedno z nejčastějších témat tak zahrnuje praní oblečení v horké vodě. To chce každý vykonávat efektivně, ale zároveň bez toho, aby se to odrazilo na účtech za elektřinu (které budou během letošní zimy pravděpodobně velmi vysoké). Níže se proto můžete seznámit s nejzásadnějšími tipy, jak snížit spotřebu energie vaší pračky. 

Snížení spotřeby energie při praní prádla v pračce 

V dnešní době hledá stále více lidí účinné způsoby, jak ušetřit energii při používání svých domácích spotřebičů. Jsou to však právě pračky, které vás mohou stát při nesprávném používání příliš velké množství energie. Abyste zbytečným ztrátám předešli, musíte se nejprve ujistit, zda je váš přístroj účinný – na trhu lze dnes zakoupit mnoho domácích spotřebičů, které jsou navrženy přesně tak, aby vám šetřily energii. A ačkoliv mohou být o něco dražší než ty běžné, v průběhu času se vám rozdíl cen opravdu vyplatí. 

Pokud totiž přístroj budete používat pravidelně několik let, cena, kterou jste za něj zaplatili, vyrovná částku, kterou byste museli platit v případě běžného stroje za spotřebu. Abyste ušetřili energii při praní prádla, je také důležité shromažďovat oblečení a prát až v momentě, kdy je ho dost na to, aby se pračka zcela naplnila. Tím nejenže optimalizujete spotřebu množství energie, ale také ušetříte peníze za mycí prostředky. 

Ideální teplota pro praní prádla 

Co se týče pracích prostředků, měli byste také vybrat vždy takový, který splní svůj účel a bude vám vyhovovat. Nemusíte nutně kupovat ty nejdražší výrobky v naději, že vaše oblečení vyčistí lépe – možná budou vonět více, ale pokud používáte parfémy, jedná se o zbytnou maličkost. Při praní prádla byste pak měli také používat tyto prostředky střídmě a s rozvahou, protože voda a otáčivý pohyb zesilují jejich účinek. Vždy se proto řiďte návodem na obalu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Své oblečení byste také měli prát zpravidla ve studenější vodě. Pokud jsou na něm pouze známky potu či malé skvrny, skvěle vám postačí teplota okolo 30 stupňů Celsia. Pamatujte si, že čím více stupňů zvolíte, tím větší bude spotřeba energie při praní. To samé platí pro prací programy. Snažte se proto vybírat zpravidla co nejkratší, které vám také snadno ušetří peníze. Pokud potřebujete nějaký kus oblečení vyprat rychle a nechcete kvůli němu zapínat pračku, můžete také vyzkoušet ruční praní v teplé vodě.

Jak šetříte peníze za praní vašeho oblečení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat