Chyby, které ničí pračku: Umístění, přeplnění a nedostatečná péče

Málokdo si dnes dovede život bez pračky představit. Aby nám tento užitečný pomocník vydržel co nejdéle, je vhodné se vyvarovat těmto základním chybám.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pračky se staly nepostradatelnou součástí našich životů a pomáhají nám udržovat oblečení čisté a svěží bez větší námahy. Mnoho lidí však neúmyslně při jejich používání dělá chyby, které mohou vést k jejich poškození. Čeho byste se při používání tohoto spotřebiče měli vyvarovat, abyste prodloužili jeho životnost, ušetřili peníze za opravy a zajistili jeho optimální výkon?

Přetížení pračky

Jednou z nejčastějších chyb při používání pračky je její přetěžování. I když se může zdát pohodlné vyprat velkou dávku prádla na jeden zátah, mokré prádlo je opravdu těžké a nadměrně zatěžuje motor pračky, buben i další součásti. To může vést k předčasnému opotřebení, zvýšené spotřebě energie, a dokonce k úplné poruše. Abyste tomu zabránili, vždy dodržujte pokyny výrobce týkající se nosnosti. Na trhu si však v současnosti lze vybrat i z modelů praček, které jsou uzpůsobené na větší várky prádla.

Čas od času si i pračka zaslouží hloubkové čištění. Provedeme vás jím krok za krokem, výsledek bude 100%

Zanedbávání čištění filtru

Každá pračka má filtr určený k zachycení vláken, nečistot a jiných cizích předmětů z oblečení. Mnoho lidí však zanedbává jeho pravidelné čištění nebo výměnu. Nevyčištěný filtr může bránit průtoku vody, ovlivnit odčerpávání a potenciálně i poškodit čerpadlo. Je důležité čistit filtr podle pokynů výrobce, obvykle po několika pracích cyklech, aby se zabránilo jeho ucpání a nedocházelo k poklesu účinnosti pracího procesu.

Nadměrné používání pracího prostředku

Někteří lidé se domnívají, že použití většího množství pracího prostředku bude mít za následek čistší oblečení. Ve skutečnosti může způsobit nadměrnou pěnu, hromadění zbytků prostředku v pračce, ale i na vypraném oblečení. Vždy proto používejte prací prostředek doporučený výrobcem a dodržujte pokyny pro dávkování.

Nevhodné umístění

Myslete také na umístění pračky, která by měla stát vždy na rovném pevném podkladu a ideálně v suché nebo alespoň dobře větratelné místnosti, aby nekorodovala. Vhodné také není umístění v prostoru, kde během roku může klesat teplota pod 10 °C.

žena pere prádlo iZdroj fotografie: Freepik

Ignorování nevyvážené náplně

Při plnění pračky je nutné prádlo rovnoměrně rozložit, aby byla během cyklu odstřeďování zachována rovnováha. Nesprávné rozložení prádla může způsobit nadměrné vibrace a poškodit buben, motor nebo systém odpružení. Pokud si všimnete, že se pračka třese nebo vydává hlasité zvuky, zastavte cyklus a znovu rozdělte prádlo tak, aby bylo rozložené rovnoměrně. Tento jednoduchý krok může zabránit nákladným opravám a prodloužit životnost pračky.

Zanedbávání údržby a pravidelných kontrol

Pravidelná údržba a kontroly jsou zásadní pro včasnou identifikaci případných problémů a předcházení tomu, aby přerostly do nákladných oprav. Pravidelně by se tedy měly u pračky kontrolovat hadice, ventily a spoje, zda nevykazují známky netěsností, prasklin nebo ucpání. Pravidelné čištění bubnu, těsnění, filtru a dávkovače pracího prostředku pomáhá předcházet usazeninám v pračce, množení plísní i nepříjemným zápachům.

Na kterou z těchto věcí při provozu pračky zapomínáte?

Zdroj: Express
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články