Cena vody letí šíleně nahoru, ušetřit se dá ale snadno
adbz.cz » Hobby » Cena vody letí šíleně nahoru, ušetřit se dá ale snadno: Učiňte jednoduché kroky a peněženka bude šťastná

Cena vody letí šíleně nahoru, ušetřit se dá ale snadno: Učiňte jednoduché kroky a peněženka bude šťastná

Češi ročně spotřebují mnohem víc vody, než si vůbec dokážete představit. Podle statistik je to přes 130 litrů na jednoho člověka za den. V době zdražování máme tipy, jak ušetřit.

energie jak usetrit
Zdroj fotografie: iStock

Šetřit vodou je prospěšné pro planetu. Trochu přízemnější, ale o to hmatatelnější motivací je současná vlna obrovského zdražování potravin, služeb, pohonných hmot i energií. Vodu nevyjímaje. Vždyť čtyřčlenná rodina denně spotřebuje kolem 530 litrů vody. Úspory na všech frontách se vyplatí a začínají být nutností. I když máte pocit, že s vodou nijak zvlášť neplýtváte, je obezřetnost na místě. Stačí udělat jen pár drobných změn v domácnosti a můžete výrazně ušetřit. Tohle jsou nejčastější příklady plýtvání.

Odpouštění vody

Může to vypadat jako maličkost. Když se chcete napít z orosené skleničky, jistě dlouho odpouštíte vodu, než z kohoutku teče opravdu studená. Zbytečně ji vyplýtváte. Myslete dopředu. Naplňte láhev vodou a dejte ji do lednice. Budete mít vždy k dispozici chladnou vodu k pití.

Zuby

Nejtypičtějším příkladem plýtvání vody je čištění zubů. Většina lidí při něm totiž nechává puštěnou vodu, která jen tak vytéká do kanalizace. Stačí, když proud vody zastavíte nebo začnete používat k vypláchnutí úst kelímek. Namísto litrů vody si vystačíte se dvěma deci.

Toaleta

Záchodové nádrže vyrobené před rokem 1992 mohou na jedno spláchnutí spotřebovat 10 až 15 litrů vody, zatímco modernější disponují polovičním nebo třetinovým obsahem. Ušetříte, když si pořídíte modernější, která navíc dokáže regulovat množství vody na splachování.

wc toaleta splachovani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Sprcha

Pokud máte zastaralou sprchovou hlavici, je na čase ji vyměnit. Moderní vám totiž mohou ušetřit stovky litrů vody ročně. Mějte zároveň na paměti, že sprchování vyjde levněji, než když si napustíte plnou vanu.

Kohoutky

Zdá se to jako maličkost, ale kapajícími kohoutky za rok proteče nezanedbatelné množství vody. Utěsněte je nebo vyměňte.

Pračka

Při praní platí stejný princip jako v případě myčky. I když má pračka malou spotřebu vody i energie, jakmile není plná, zbytečně plýtváte. Počkejte s praním, dokud špinavých svršků nebudete mít víc.

pracka pradlo prani
Zdroj fotografie: Depositphotos

Myčka

Myčky jsou obecně úsporné, takže vám mohou ušetřit spoustu vody i energie. Ale jen v případě, že jsou opravdu naplněné. Mýt v nich jen pár kousků nádobí se nevyplácí. Je lepší dva talíře opláchnout ve dřezu.

Terasa

Je snadné opláchnout dlažbu na terase hadicí. Mějte ale na paměti, že za minutu jí dokáže projít až 40 litrů vody. Proto je na místě zvážit možnost, že terasu prostě zametete.

bazen kryt folie
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zahrada

Péče o zahradu vyžaduje hodně vody. Jestli zaléváte vodou z vodovodního řádu, zřejmě se nedoplatíte. Spotřebu můžete snížit sběrem dešťové vody.

Bazén

Zakrývejte zahradní bazén. Kryt zabrání odpařování vody a současně chrání před tím, aby do něj nenapadaly nečistoty. Když bude voda křišťálově průzračná, nebudete ji muset měnit častěji, než je nutné.