Po odpojení elektrických spotřebičů ze zásuvky by se mělo 30 sekund počkat, než se znovu zapojí

Po odpojení elektrického zařízení ze sítě je vhodné před následným znovuzapojením 30 vteřin počkat. Důvod má podstatný základ ve fyzice.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Dnes má každý z nás doma řadu elektrospotřebičů, které nám usnadňují každodenní život. Od varných konvic po mobilní telefony. Jsme však stále závislí na elektrické energii. Elektřina obecně je pro nás ale mnohdy španělská vesnice. Muži umí většinou vyhodit a nahodit pojistky a vyměnit žárovku. Přesto lidé často ani nevědí, jak elektřina funguje a jak ji správně využívat. A právě proto je důležité dodržovat preventivní opatření, mezi něž patří pravidlo 30 sekund.

Pravidlo 30 sekund

Toto pravidlo znamená, že po odpojení elektronického zařízení z elektrické sítě byste měli počkat alespoň 30 sekund, než ho opět zapojíte. Proč je to tak důležité? Je to kvůli tomu, že chvíli trvá, než se proud v elektrickém obvodu procházejícím zařízením zastaví. Pokud jednotku odpojíte, pravděpodobně budete chtít, aby se všechny kondenzátory úplně vybily.

Toto pravidlo bylo zavedeno již na počátku elektronické éry. Společnost General Electric, která představila svůj populární toustovač v roce 1908, měla totiž problémy s odkrytými topnými tělísky, která při používání červeně zářila. Stejný problém však nebyl jen u toustovače, ale u mnoha dalších elektronických zařízení té doby. Toto pravidlo bylo tedy zavedeno jako preventivní opatření k ochraně lidí před zraněním.

Náročnější spotřebiče = delší čas

Je tedy jasné, že pravidlo čekání 30 sekund před opětovným připojením elektrického spotřebiče je stále aktuální i v dnešní době. I když se technologie neustále zlepšuje a vylepšuje, fyzikální zákony zůstávají nezměněny. Je také důležité mít na paměti, že připojení elektronického zařízení po odpojení trvá delší dobu než 30 sekund, pokud se jedná o větší spotřebiče, jako jsou klimatizace nebo lednice. V takovém případě je třeba počkat ještě déle, než se zařízení opět zapojí.

Pravidlo 30 sekund elektrikář iZdroj fotografie: Pixabay

Správné opětovné připojení elektronického zařízení může pomoci předcházet poruchám a prodlužovat životnost spotřebičů. Proto je důležité dodržovat pravidlo 30 sekund a postupovat podle pokynů v návodu k použití. Když si uvědomíme, že elektrické zařízení, které máme doma, nám usnadňuje každodenní život, stojí za to věnovat mu dostatečnou pozornost. Malé kroky, jako je dodržování pravidla 30 sekund před opětovným připojením, mohou mít velký dopad na životnost a účinnost našich spotřebičů.

Znáte jiné triky na ochranu spotřebičů?

Zdroj: UkrMedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články