Spotřebiče, které sosají nejvíc elektřiny i přes to, že nejsou zapnuté. Jejich vypojení může ušetřit i 400 Kč měsíčně

Zde jsou osvědčené triky a tipy, které vám pomohou snížit vaše účty za elektřinu a ušetřit peníze, třeba díky odpojování spotřebičů ze zásuvky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každá elektrická věc, kterou máme zapojenou, bude krvácet nějakou energii. To se nazývá „pohotovostní“ ztráta elektřiny, protože je tak často spojována s elektronikou v pohotovostním nebo klidovém režimu. Tato ztráta energie je také známá jako „fantomová“ nebo „upírská“ elektřina. Dokonce i když je vypnutá řada spotřebičů, stále odebírají proud. To platí také pro nabíječky, které stále využívají energii, i když nenabíjejí vaše zařízení.

Co to znamená v praxi?

Napájecí zdroje nejen přeměňují energii, ale také ji spotřebovávají. Cokoli s transformátorem, jako jsou ty černé skříňky na napájecích kabelech, odebírá energii, dokud je toto zařízení zapojeno. Odpojením deseti transformátorů můžete ušetřit až 400 korun ročně, v závislosti na tom, kolik platíte za elektřinu.

Ale nejenom transformátory spotřebovávají energii. Pokud nenecháváte vypnuté televizory, stereo, kabelové boxy, počítače, modemy, routery, tiskárny, dobíjecí zařízení a další věci, i když nejsou v provozu, mohou společně spotřebovat obrovské množství elektřiny. Podle výzkumu Alana Meiera z Lawrence Berkeley National Laboratory představuje upírská energie asi 5 % veškeré spotřeby elektřiny v domácnostech.

Jak na větší úsporu

Jak můžete ušetřit energii a snížit svůj účet za elektřinu? Použijte prodlužovací kabely a připojte všechny spotřebiče na jeden zdroj, který můžete snadno vypnout nebo odpojit. Na trhu jsou k dispozici různé typy „chytrých“ prodlužovacích kabelů, které vám mohou pomoci ušetřit energii, například proužky se senzory pohybu, které automaticky vypnou všechna zařízení, když odejdete z domu nebo z kanceláře.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je také dobré si uvědomit, že starší spotřebiče mohou být mnohem méně účinné než novější modely. Pokud používáte starší spotřebiče, může být čas na výměnu za novější a efektivnější modely. Tyto nové modely jsou navrženy tak, aby minimalizovaly ztrátu energie a mohly vám ušetřit mnoho peněz na účtech za elektřinu.

Dalším způsobem, jak ušetřit energii a peníze, je výměna běžných žárovek za úsporné LED žárovky. Tyto LED žárovky spotřebují mnohem méně energie než běžné žárovky a také mnohem déle vydrží. Pokud nahradíte všechny vaše běžné žárovky za LED žárovky, ušetříte až 75 % energie spotřebovávané pro osvětlení. Pokud se zaměříme na spotřebiče, které používáme nejčastěji, můžeme ušetřit velké množství energie tím, že je vypneme úplně, místo abychom je nechali v režimu pohotovosti.

Jakým způsobem šetříte na elektřině?

Zdroj: TreeHugger
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články