Česnek si hravě vypěstujete i v bytě: Ušetříte tím spoustu peněz. Bude navíc chutnější a stroužky budou velikosti padesátikoruny

Vypěstujte si vlastní úrodu česneku v pohodlí svého domova. Takto budete mít jeho zásobu připravenou čerstvou a vždy po ruce.

i Zdroj fotografie: Downtowngal at English Wikipedia/ Public domain
                   

Česnek patří mezi jednu z nejoblíbenějších plodin nejen pro svou lehce pikantní a výraznou chuť, ale především pro velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek, jimiž velmi prospívá lidskému zdraví. Cenný je zejména pro své antibiotické a antibakteriální účinky. Podle webu BydleníInstory navíc k jeho pěstování nepotřebujete ani zahrádku. Stačí postupovat podle této metody a česnek vám poroste klidně i v obýváku.

Co budete k pěstování potřebovat

Zatímco ven se česnek sází zpravidla na přelomu podzimu a zimy nebo brzy na jaře, vnitřní pěstování není ničím omezeno. Potřebovat k tomu budete jen vhodnou nádobu s drenážními otvory, úrodný a dobře propustný substrát a samotné stroužky česneku. Abyste zajistili česneku ty nejlepší podmínky, lze smíchat připravenou zeminu s pískem v poměru 3 : 1, čímž podpoříte odvod přebytečného množství vody.

Jak podpořit klíčení

Než česnek zasadíte, měli byste napřed nechat celou paličku vyklíčit. Velmi opatrně sloupněte jen vrchní slupku a pomocí ostrého nože odřízněte špičku každého stroužku. Jakmile máte hotovo, vložte jej do nádoby s vodou tak, aby byly ponořené pouze jeho spodní části, jak jsme doporučovali už dříve na adbz. Využít k tomu lze menší zavařovací sklenice nebo odříznuté plastové lahve. Vše umístěte na teplé a slunné místo a přibližně týden počkejte. 

klíčící česnek iZdroj fotografie: Freepik
Vypěstujte si česnek doma. Stačí jej nechat vyklíčit a zasadit do úrodné zeminy v květináči.

Přesazování česneku

Jakmile stroužky zakoření a vyklíčí, nastává ideální čas k jejich přesazení. Paličku vyjměte z nádoby a jednotlivé stroužky od sebe oddělte, aniž byste je porušili. Sázejte do připraveného květináče nebo jiné pěstební nádoby tak, aby mezi nimi byl prostor alespoň 10 cm. Pak už jen stačí jej pravidelně zalévat a hnojit vhodnými hnojivy. V teplých měsících jej podle informací na webu RadímeJak můžete přesunout i na balkon nebo parapet, kde jej v truhlících pěstujeme po většinu roku i my.

Jaké jsou výhody česneku

Tuto pikantní plodinu využijete nejen v kuchyni, ale také ve zbytku domácnosti. Velmi dobře vám poslouží například k výrobě čisticího přípravku, o čemž jsme více psali v dřívějším příspěvku na adbz, nebo k hnojení venkovních i pokojových rostlin, jak potvrzuje naše čtenářka Marcela D. z Třebíče: „Česnekem hnojím pokojovky i rostliny na zahradě. Pomáhá i proti smutnicím a dalším škůdcům v květináčích.“

Jaké máte zkušenosti s pěstování česneku doma vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články