Mistr poradil užitečnou vychytávku, jak hladce zavěsit police na 1. pokus. Pevně drží i na sádrokartonové stěně

Zavěšení police může být často náročný úkol, který se nemusí povést hned na první pokus. Usnadněte si práci pomocí tohoto jednoduchého návodu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Abyste měli doma pořádek, potřebujete police. Tato praktická zařízení se nejčastěji používají k ukládání knih, dekorací nebo různých parfémů a zkrášlujících potřeb. Pokud však máte problém s tím, že nevíte, jak je nainstalovat, nemusíte zoufat. Jejich zavěšení není nijak zvláště obtížné, ovšem samozřejmě vyžaduje trochu zručnosti a zkušeností – nikdo si přeci nechce poranit prst nebo poškodit zeď zbytečnými dírami. Níže jsme si proto pro vás připravili několik tipů, které vám pomohou nainstalovat police bez problémů. 

1) Jak zavěsit polici na zeď 

Nejdříve je třeba určit, kam chcete polici namontovat – zvažte především estetiku a pohodlí místa. Zpravidla byste ji neměli přibíjet do velké výšky, kam máte potíže dosáhnout, a neměla by bránit volnému pohybu po bytě. Dalším krokem je poté vyhledání vhodných šroubů k upevnění a změření vzdálenosti mezi úchytnými body. Stejně dlouhou pak ustřihněte lepicí pásku – tu je nejlepší používat na cihlovou zeď, ze které se dá snadno odstranit.

Určete bod na stěně, kde bude umístěn první šroub. Na značku přiložte vodováhu a přilepte předem připravený kousek lepicí pásky. Poté stačí jen vyvrtat otvory u okraje pásky, zatlouct hmoždinky a přišroubovat šrouby. To je vše, co potřebujete! Před zavěšením police také nezapomeňte odstranit lepicí pásku. 

2) Police se skrytým upevněním

Police se skrytým upevněním vyžadují při zavěšení velkou přesnost. Sebemenší chyba totiž může mít na konci instalace velký dopad a zmařit tak veškeré vaše úsilí. Nejprve tedy vyvrtejte otvory pro hmoždinky a pomocí kleští poté odštípněte jejich hlavičky. Šrouby zasuňte do otvorů tak, aby velká část zůstala na vnější straně. Na tyto čepy pak umístěte polici a označte jejich polohu tužkou. Do těchto míst vyvrtejte malé otvory a na konci je vyfrézujte hranou vrtáku. Nyní polici pevně připevněte na hroty. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Police na sádrokartonu, montážní detaily

Je poměrně obtížné správně zavěsit police na sádrokartonovou stěnu, neboť jde o materiál náchylný ke vzniku prasklin, které mohou vážně narušit vzhled celé místnosti. Pokud na to však půjdete správným postupem, dokážete snadno předejít negativním důsledkům. V případě, že je police těžká, je nejlepším řešením připevnit ji ke kovovému rámu, který je k dispozici v každé sádrokartonové příčce – pokud připevníte šrouby přímo do kovu, vydrží toto upevnění jakékoliv zatížení. Kovový profil lze snadno najít pomocí magnetu.

Je ovšem třeba zmínit, že musíte použít také speciální šrouby, které nepoškodí sádrokarton. Ty lze našroubovat do profilu snadno pomocí šroubováku – kovové profily bývají od sebe vzdáleny v zásadě 60 centimetrů. Pokud vám uspořádání nábytku znemožňuje připevnit police na kov, můžete použít hmoždinku. Stačí vyvrtat otvor v požadovaném místě a poté ji do něj zatlouct. Po zašroubování samovrtného šroubu se hmoždinky rozevřou a pevně drží výrobek v sádrokartonu.

Jak se povedlo zavěsit police vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články