Koupili sešrotované kontejnery a za pár korun z nich postavili luxusní rodinný dům. K pohodovému bydlení jim nic neschází

Moderní domy jsou nyní velmi vyspělé. Kontejnerové stavby jsou známé z Ameriky, ale věřte, že i u nás několik takových domů najdeme. Z kontejnerů lze totiž vystavět nápadité bydlení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kontejnery přestavěné na domy se těší stále větší popularitě, a to po celém světě. První kontejnerové stavby byly vybudovány již v 80. letech. Nejdříve byly využívány jako dílny, následně studia a nyní již existují takové domy, ale i hotely. Jeden z nich je dokonce i u nás v Česku. Takový typ domů se vystavoval za účelem menšího rozpočtu. A není divu, ušetří se nemalé peníze. Navíc lze z kontejneru vytvořit úchvatný a plnohodnotný domov, který ani nemusí být odlišný od ostatních.

Obytná plocha 120 m²

Není také od věci zmínit, že výstavba z vyřazených lodních kontejnerů má velkou hodnotu pro ekologii. Snižuje se díky ní uhlíková stopa, která se v dnešní době a v některých lokalitách objevuje za úrovní udržitelnosti. Bohužel ale v našich končinách tyto domy nejsou tolik známé a mnoho lidí jim nepřikládá velkou důvěru. Mnozí se bojí koroze, jiní zase plísně a tak dále. Není tomu tak. Pokud jde kontejner k výstavbě, musí být ošetřený, izolovaný a řádně připravený.

Mezi podobné stavby patří i projekt vytvořený firmou Arcgency. Jedná se o dům, který na pohled nevypadá jako bydlení z použitého, tedy recyklovaného materiálu. Konstrukce tvoří tři přepravní kontejnery a celková obytná plocha je 120 m². Díky umístění a vytvoření nadzemnímu podlaží firma dokázala zbořit mýtus o tom, že jsou kontejnery jednotvárné a ošklivé.   

iZdroj fotografie: Se souhlasem Whitshaw Builders Ltd

Tři kritéria rovná se dokonalý dům

Tři kontejnery a tři kritéria, která měla pomoct zhotovit celou stavbu. Jednalo se o flexibilitu, udržitelnost a moderně hravý prostor. Jelikož se s kontejnery dají doslova dělat zázraky, architekti se zaměřili především na to, aby byl celek vzdušný a nechybělo mu velké množství světla. Takže velká střešní, francouzská a boční okna byly samozřejmostí. Díky umístění oken je celek nádherně prosvětlený. Zvenku je dům obložen ošetřeným dřevem, aby náležel přírodě. Odolává i klimatickým změnám.     

Dva kontejnery byly postaveny na sebe a druhý vedle nich. Všechny tři jsou uprostřed propojeny železnými nosníky, z nichž je vytvořeno patro a zároveň strop. Hlavní prostor, tedy přízemí, je tvořen z kuchyně a obývacího pokoje. Zde se také nachází schodiště vedené do patra, kde jsou umístěny další dva pokoje a posezení nad schodištěm. Zvolené zábradlí je decentní, bílé a podporuje svěžest a lehkost prostoru. Stejně jako světlé vybavení. Nechali byste si takový moderní domov postavit i vy?   

Zdroj: Tiny House

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články