Za bydlení nově zaplatíme státu brutální poplatek. Dotkne se to velké skupiny Čechů. I vás?

Pokud vlastníte nemovitost, budete muset platit nemalou daň. Tyto daně totiž byly dle úředníků dlouhé roky malé, a proto nastal čas je zvýšit.

i Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz
                   

Každý vlastník nemovitosti mohl doposud provozovat své obydlí či jiné zázemí v Česku velmi levně. Tato skutečnost se však nelíbila úřadům, které se letos rozhodly udělat radikální změny, a to zejména co se týče daně z nemovitých věcí. Za tu dle serveru e15 doposud museli majitelé každý rok platit nízké odvody, a proto je nyní čeká i pětkrát vyšší částka.  

Majitelé nemovitostí si letos pěkně připlatí 

Daň z nemovitostí bude letos velmi prudce růst a do budoucna bude nejspíše ještě hůř. Stát se totiž rozhodl v roce 2024 v rámci konsolidačního balíčku zvýšit její minimum až o dvojnásobek, a to v závislosti na různých oblastech Česka. Někde si vlastníci budou muset připlatit až pětkrát. Velmi dramatický růst lze rozpoznat například ve Zlíně, kde se v okrajových částech zvýšila daň o neuvěřitelných 500 % a v centru o 300 %.

Ačkoli se jedná o rapidní zvýšení, úředníci tuto skutečnost vysvětlují tím, že se sazby velmi dlouhou dobu nenavyšovaly. Zákon je respektive stejný již několik desítek let, a proto bylo vše tak levné a dostupné. Bohužel však přišel čas, kdy majitelé budou muset začít pomalu platit, co měli dávno. Na webu adbz jsme psali o pokutě, která hrozí všem vlastníkům nemovitostí.

rodinný dům šumperák iZdroj fotografie: Vít Švajcr / Creative Commons / CC BY-SA
Každý vlastník nemovitosti letos zaplatí nemalou daň za svůj dům.

Platit budou i ti, kteří doposud nemuseli 

Situace se navíc dle serveru FinancniSprava týká i lidí, kteří doposud nic platit nemuseli. To čítá zhruba 100 000 nemovitostí a ve většině případů se jedná o nevyužívaná zázemí nebo garáže (ať už je jejich využití jakékoli). Odborníci rovněž tvrdí, že je stále prostor ke zvyšování sazeb, a je proto možné, že se do budoucna objeví další změny. 

Co si o nové dani myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články