Desetitisíce Čechů mají nárok získat dům nebo pozemek od státu. Teď je poslední možnost se o něj přihlásit. Nejste mezi nimi?

Na území České republiky se nachází obrovské množství nemovitostí, jejichž původní majitelé zemřeli. Stát nyní hledá jejich skutečné dědice.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Pořídit si v současné době nemovitost je velmi drahá záležitost. Většina lidí tak stále zůstává v podnájmu s tím, že se pokouší našetřit si na hypotéku, díky které by poté dům svých snů mohli realizovat. Pokud se tato skutečnost týká i vás, můžete také zkusit štěstí a prohledat katastr nemovitostí, kde se podle serveru Peníze nachází stovky tisíc stavení, která nemají žádného majitele. Možná budete jeho právoplatným dědicem právě vy.

Ztracené nemovitosti v Česku 

Katastr nemovitostí České republiky byl během roku 1989 výrazně pozměněn, což také vedlo k sepsání řady neplatných informací (nebo jejich ztracení) a následným podvodům, ke kterým se během „devadesátek“ uchýlil leckdo. Tato situace však vyústila až do takové míry, že se dnes v tomto dokumentu nachází stovky tisíc pozemků a staveb, které mají buď neznámého vlastníka, nebo vlastníka, u kterého chybí například datum narození nebo adresa.

Tato skutečnost tak znemožňuje úředníkům dohledat skutečné vlastníky nemovitostí, a proto volají o pomoc především občany – právě těm totiž mohou některé z nich patřit, aniž by o tom měli sebemenší tušení. K 1. únoru roku 2023 tak bylo dle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v katastru nemovitostí neuvěřitelných 150 559 kusů, které stále nikdo nespravuje. A pokud se o ně žádný občan do konce roku nepřihlásí, nemovitosti propadnou státu. 

Spokojená rodina na procházce iZdroj fotografie: Depositphotos
V katastru nemovitostí se nachází řada nemovitostí bez majitele.

Stavby a pozemky brzy propadnou státu 

Samozřejmě není stoprocentní, že nemovitosti, které čekají na potvrzení svého majitele, musí patřit zrovna vám, ale rozhodně to stojí za zkoušku. Ačkoli se jedná z velké části o pozemky, správně zapsaného vlastníka nemá stále 3555 usedlostí, zemědělských staveb či garáží. Stačí tak kontaktovat ÚZSVM a poradit se s úředníky o vašich možnostech. Na webu adbz jsme také psali o domech za pouhých 25 Kč, které si můžete koupit již dnes.

Co si o ztracených nemovitostech myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články