Majitelé domů letos riskují pokutu v řádu statisíců korun. Vše záleží na tom, zda jste vyplnili jeden dokument

Pokud vlastníte dům, raději se ujistěte, že máte v pořádku veškeré dokumenty. Od letošního roku můžete v opačném případě dostat pokutu.

i Zdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vlastnictví nemovitosti s sebou nese celou řadu zodpovědnosti, a to nejen co se týče údržby stavby či daného prostoru. Velmi důležité je totiž v takovém případě mít u sebe také veškeré dokumenty, a to především co se týče toho stavebního, který odpovídá jejímu současnému stavu. Pokud byste tento důležitý papír neměli nebo by nebyl aktuální, můžete za to dle serveru Dumzahrada dostat pokutu ve výši až 400 000 Kč. 

Pozor na stavební dokumentaci  

Mnoho majitelů nemovitostí často zapomíná na potřebné dokumenty, které je třeba ukázat, pokud se přede dveřmi objeví inspekce. Od 1. ledna 2024 proto začal platit nový zákon (č. 283/2021 Sb.), který nařizuje mít stavební dokumentaci odpovídající jejímu aktuálnímu stavu. Pokud jste tedy například přestavovali určité místnosti, nechali si udělat nový balkon nebo provedli jakékoli jiné viditelné změny, mělo by to tam být naprosto vše napsáno. 

Skutečnost by měl brát na vědomí každý vlastník nemovitosti, ať už jde o pozemek či velký dům, protože inspekce již začala provádět kontroly a se vší pravděpodobností v nich bude i nadále pokračovat. Chybět by přitom v patřičném dokumentu neměly ani výkresy zobrazující současný charakter nemovitosti a stejně tak i Technická zpráva a Průvodní zpráva – v těch by měly být popsány informace, které se týkají skutečného využívání všech prostorů.

Muž podepisující dokument iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud nemáte aktuální stavební dokumentaci, inspekce vám může udělit pokutu až 400 000 Kč.

Pokuta až 400 000 Kč 

Pokud tedy ve své stavební dokumentaci objevíte nesprávné zákresy či chyby z původní projektové dokumentace, neprodleně to napravte a opravte ji podle aktuálně platné legislativy. V případě, že tak neučiníte, můžete schytat pokutu ve výši až 400 000 Kč. Na webu adbz jsme také psali o pokutě, která hrozí skoro všem zahrádkářům. 

Jak je na tom vaše dokumentace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články