Za pěstování těchto rostlin letos hrozí pokuta 2 miliony korun. O zákazu skoro nikdo neví

Při osazování zahrady pečlivě vyberte všechny druhy rostlin. Stačí jedna chyba a můžete dostat pokutu až 100 000 Kč, právnické osoby až 2 000 000 Kč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahrádkářská sezóna je v plném proudu. Mnozí z vás mají jistě osázené záhony několika druhy zeleniny, popřípadě si předpěstovávají ovoce ve skleníku. Pomalu se blíží i doba, kdy začnete přesazovat letničky na záhon. Většina zahrádkářů si druhy rostlin pečlivě vybírá, ale i tak můžete udělat drobnou chybu. Existují totiž druhy, takzvaně invazní, které za žádných okolností nesmíte na své zahradě vysadit. Kromě tučné pokuty riskujete i zničení přilehlého ekosystému.

Invazní druhy do zahrady nepatří

Problematika invazních druhů rostlin a živočichů se v posledních letech dostává do povědomí široké veřejnosti. Jistě si vybavíte historicky první potvrzený výskyt sršní asijských v Plzni nebo se zamyslíte, kdy jste naposledy viděli slunéčko sedmitečné (u nás je již bohužel vzácné, vytlačilo jej invazní slunéčko americké). Živočišná říše ale není jediná ohrožená. S problémy se potýká i rostlinná.

Rostlinná říše se snaží odolat náporu řady invazních druhů stromů a keřů, kam patří například pajasan žláznatý, trnovník akát, dub červený, borovice vejmutovka nebo kustovnice cizí. Mezi invazní rostliny patří bolševník velkolepý, netýkavka žláznatá a malokvětá, všechny druhy křídlatky, lupina mnoholistá, třapatka dřípatá nebo zlatobýl kanadský. Další druhy uvádí Agentura ochrany přírody a krajiny na svých stránkách.

Koupí a vysazením riskujete pokutu

Zadáte-li názvy výše uvedených rostlin do vyhledávače, u některých se vám mezi výsledky zobrazí také nabídky zahradnictví. Ačkoliv jsou tyto rostliny k prodeji, jejich koupí, přeprodejem i vysazením riskujete pokutu až 100 000 Kč. V případě, že jste právnická osoba (například chcete zvelebit podnikovou zahrádku na terase), se vystavujete riziku pokuty až 2 000 000 Kč.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bolševník velkolepý dorůstá výšky až 5 metrů, průměr květu je až 80 centimetrů.

Kromě spousty peněz můžete ale přijít o mnohem více. Pokud se invazní rostliny rozšíří po vaší zahradě, jako že se rozšíří, tak vytlačí všechny ostatní druhy, které zde pěstujete. Invazní rostliny se totiž vyznačují mj. prudkým růstem, rychlým množením a jedovatostí. Mnoho z nich vypouští kořeny do půdy jedy a inhibitory, které zamezují růstu ostatních rostlin.

Některé jsou prudce jedovaté i samy o sobě, jak rozvádí web Aktuálně. Jako příklad může sloužit bolševník velkolepý. Šťáva z jeho stonku vám dokáže poleptat kůži a zanechat po sobě nevzhledné jizvy. Odborníci ji někdy srovnávají s vojenským plynem yperitem používaným za první světové války.

Máte přehled, které rostliny vám rostou na zahradě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články