Mladý pár se rozhodl pro postavení domku, ale nedosáhl na hypotéku. Úžasný ekologický dům je vyšel na pár desítek tisíc korun a je rozložitelný

Bydlet v domě s tím nejkrásnějším výhledem, a přitom nezaplatit milióny za stavbu, by si přál snad každý. Mladý pár si splnil svůj velký sen.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Nanne Springer
                   

Když se mladý pár rozhodoval, kde postaví svůj dům, nemohli se rozhodnout pro lepší místo, než je Island. Krásná ostrovní země, která se nachází severozápadně od Evropy, je typická termálními prameny, gejzíry nebo vyhledávanou polární září a málokdo dokáže skrýt úžas nad krásou tamní přírody. Levně a ekologicky postavený dům mladého páru tak naprosto souzní se zemí ohně a ledu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Nanne Springer

Tradiční materiály

Ekologický dřevěný domek leží v islandském severním městě Ísafjördur. Rybářské město leží zhruba uprostřed na písčině fjordu Skutulsfjörður, je obklopeno horami a dechberoucí okolní krajinou. Celodřevěný dům s mnoha velkými okny po všech stranách disponuje prostornou terasou, která vybízí k odpočinku a relaxaci. Domek je ustaven na pozemku s rozlohou pouhých 400 metrů a nabízí veškerou funkčnost využití.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Nanne Springer

Pokud by se mladý pár rozhodl změnit působiště, mohou si svůj dům snadno přemístit. Je totiž složen ze dvou částí, které se dají kdykoliv rozložit a umístit kdekoliv si budou přát. Dům má betonové základy a celodřevěnou konstrukci. Na přání byly umístěna obrovská okna ze všech pokojů, aby bylo možné z každé místnosti vidět nádherné výhledy. Terasu mladý pár často využívá k relaxaci při kávě, kdy nasávají úžasnou blahodárnou energii z okolní přírody.

Přátelský interiér

Interiér je zařízen tak, aby měl mladý pár možnost trávit čas spolu a zároveň mít dostatek soukromí. Otevřené první patro s téměř šest metrů vysokým stropem spojuje několik pokojů. Dostatečně velkou kuchyni s jídelním stolem, útulný obývací pokoj a funkční pracovnu v prvním patře. Ložnice umístěná v prvním patře sdílí společně jedno velké okno s obývacím pokojem. Terasa na jižní straně je hojně využívána především v teplejším období ke grilování a posezení s přáteli.  

iZdroj fotografie: Se souhlasem Nanne Springer

Stavba je navržena ekologicky a účelově s pěti možnými vchody do domu. Mladý pár vybudoval udržitelný systém se zahradou, kde pěstují zeleninu a hojně využívaným skleníkem. Udržují kompost a součástí pozemku je dokonce i kurník pro slepice. Na každé z těchto míst vede jeden z pěti vchodů, takže mají okamžitý přístup právě tam, kam momentálně potřebují.

Zdroj: Tiny House, GLÁMA – KÍM, Architecture Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články