Neodcházejte z domova bez octa. 6 geniálních způsobů využití na vaší zahradě. Bude bujet do krásy po celý rok

Ocet má velmi široké využití v kuchyni a v domácnosti, a to jak při úklidu, tak i při vaření, zavařování a tak dále. Ovšem ale i na zahradě dokáže zázraky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Myslíme si, že všichni jsme si vědomi toho, že ocet je darem přírody. Poskytuje nám dobrou chuť, ale i čistící schopnosti. A to i na těch nejšpinavějších místech, jako je toaleta. Jsou vám ale známé i jeho vlastnosti na zahradě? Například v souvislosti s nechtěným plevelem, mytím hrnců a tak dále? Má opravdu velmi široké využití. Inspirujte se také, určitě se vám některý způsob bude hodit. 

Zabiják plevelu a strašák nezvaných hostů

Plevel před záhonem, plevel v záhonu, mezi dlaždicemi, jednoduše je všude. Pokud máte v blízkosti plevele nějakou zeleninu, jistě nechcete používat různé chemické a jedovaté herbicidy, které pro zdraví lidí nejsou bezpečné. Zkuste vzít neředěný, co nejsilnější ocet a nastříkejte ho na plevel. Dejte si pozor na zeminu kolem zeleniny a samotnou rostlinu. Jeho použití je bezpečné, a navíc v souladu s přírodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezvaní hosté, například kuny, lišky či kočky, krtci a jiní, mohou být opravdu velkým strašákem zahrad. Rozhrabávají půdu, vyhrabávají rostliny a ničí je. Vyzkoušejte proti nim bojovat pomocí octu. Stačí namočit několik hadříků do neředěného octu a zavěsit je co nejníž k rostlinám. Natáhněte například špagáty a ně umístěte hadříky. Neumísťujte octové hadříky přímo na půdu, mohli byste změnit její pH.  

Čisté květináče, krásné květy a odstranění mravenců

Květináče, ale i zahradní hrnce od vodního kamene, hlíny a jiných nečistot můžete očistit pomocí octu. Například takové terakotové květináče jsou nádherné, zajistí krásný design zahrady i terasy, ale po čase jsou nevzhledné kvůli vodnímu kameni a jiným nečistotám. Zkuste je vyčistit mírně zředěným octem. Stačí jeden díl vody a jeden díl octu. Pomocí jemného kartáčku a hadříku květináče umyjete. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Některé rostliny, jako jsou rododendrony nebo azalky, milují kyselou půdu. Aby se jim dařilo, přidejte do čtyř litrů vody šálek octu a zalijte s ní půdu u kyselomilných rostlin. Ocet v půdě je také dokonalým odpuzovačem mravenců. Nastříkejte neředěným octem cestičky, kudy mravenci chodí. A pokud nechcete, aby se vám na zahradním nářadí vytvářela rez, namočte je na malou chvíli do octu. 

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články