Aviváž je minulostí, prádlo nespasí. Její použití může být škodlivé jak pro prádlo, tak zdraví

Použití aviváže je stále velmi oblíbené, ale voňavého a nadýchaného prádla můžete docílit jednoduše i bez ní za použití několika ingrediencí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spousta z nás ještě stále rádo využívá aviváže na praní. Ty totiž dodají prádlu nejen více svěžesti, ale také často velmi příjemnou vůni. Použití aviváže je však jednak zbytečné, jednak může být škodlivé nejen pro prádlo, vaši kůži, ale také životní prostředí.

Proč se aviváž stále používá?

Aviváže vstoupily na trh a těšily se velké oblibě už před 50 lety. Tehdy totiž prací prostředky nejenže nevoněly tak příjemně, ale zároveň zanechávaly prádlo tvrdé nebo například škrábavé. V dnešní době se spousta lidí zaměřuje na to, aby prostředky, které používají i na praní prádla, neškodily prostředí. Do tohoto konceptu však aviváž nezapadá. V současné době totiž i prací prostředky odvádějí velmi dobrou práci, a tak máte oblečení z pračky čisté, voňavé a příjemné a aviváž ani není potřeba.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Aviváž změkčuje prádlo a zároveň například na ručnících odděluje vlákna, takže jsou pak takové příjemně nadýchané,“ vysvětluje specialistka na ekologické praní Erin. Aviváže ale naše tělo vystavují spoustě nežádoucích látek,“ popisuje Erin. „Výsledkem mohou být například kožní alergie, které se nejčastěji projeví u dětí, nebo nepříjemné vyrážky či svědění po těle nebo například v oblasti genitálií,“ dodává.

Nebezpečné přísady aviváží

Výzkumy ukazují, že aviváže obsahují tělu nežádoucí látky, jako jsou například ftaláty nebo parfemace chemického původu. „Tyto látky jsou pro tělo nebezpečné, protože můžou způsobit nejen podráždění kůže, ale například ve velkém množství mohou být rakovinotvorné,“ vysvětluje Erin. „Některé aviváže obsahují také palmový olej, deriváty ropy nebo například látky, které činí oděv hořlavější,“ dodává.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Použití aviváže může oblečení taky poškodit. U sportovního oblečení například snižuje absorbční vlastnosti, a proto by se na tento typ oděvů neměla vůbec používat. Aviváž se může také kromě na oblečení zachytit i v pračce a tu pak postupem času pomalu poškozovat. Je přitom možné ji vůbec nepoužívat, nebo si případně vyrobit svou vlastní ekologickou aviváž.

Jednoduchý recept na aviváž

Pokud se vám aviváž vyrábět nechce, ale přesto chcete mít prádlo měkké, přidejte do pračky před máchacím cyklem skleničku bílého octa. Pokud chcete mít prádlo nejen čisté a měkké, ale i příjemně voňavé, smíchejte ocet s vodou a pár kapkami vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Tuto směs pak přidávejte do pračky jako standardní aviváž. Uvidíte, že vaše prádlo bude krásně vonět bez nežádoucích účinků na vaše tělo, pračku nebo životní prostředí.

Máte nějaký vlastní tip na čisté a voňavé prádlo?

Jak si vyrobit ekologický prací prášek doma?

Zdroj: TreeHugger

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Černoušková

Jsem vizionářská redaktorka a prostřednictvím webu ADBZ přináším architekturu a design do nových dimenzí. Má vášeň pro estetiku a funkčnost se promítá do každého slova. S nekonečnou kreativitou objevuji a prezentuji nejnovější trendy, inspirativní projekty a udržitelná řešení pro moderní životní prostředí.

Zobrazit další články