Odměrka octu nahradí drahou aviváž s několikanásobným efektem. Prádlo činí hedvábně hebkým a sršícím čistotou

Praní prádla je zdánlivě snadné. Dosáhnout ale opravdové čistoty a jemnosti prádla někdy bývá komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ocet je velmi levný a doma ho má nejspíš každý. Tušili jste, že vedle vyvařování konvice zanesené vodním kamenem ho lze využít i na čištění, a dokonce i k praní prádla? Ve skutečnosti právě ocet je jedním z nejúčinnějších pracích prostředků, které můžete svému prádlu dopřát. Nikdy předtím nebylo tak krásně čisté a jemné. A zápachu se bát nemusíte, po vymáchání po něm nezůstane ani památky.

Prospívá prádlu, pračce i peněžence

Použití octu při praní má hned celou řadu benefitů, a to jak pro čistotu vašeho prádla, tak i pračky. Stejným způsobem, jakým odstraňuje vodní kámen z rychlovarné konvice, to funguje i s bubnem a dalšími vnitřními díly vaší „automatky“. Nejenže octem prodloužíte její životnost, ale její čistota se projeví i na kvalitě praní, díky čemuž navíc ušetříte. Stačí si porovnat cenu specializovaných prostředků proti vodnímu kameni typu Calgon s jednou láhví klasického octa. O vítězi není třeba dlouho přemýšlet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vodní kámen uvnitř pračky může pořádně zavařit vašemu prádlu i pračce. Ocet ho naštěstí spolehlivě odstraní

Když se ale vrátíme zpátky k prádlu, faktem je, že přidáním octa do praní odstraníte i takové skvrny a nečistoty, kterých byste se jinak těžko zbavovali. Vybělíte třeba i zašlé bílé prádlo. A pokud jste majitelem chlupatých kamarádů, určitě vás bude zajímat, že jen díky octu se zbavíte zvířecích chlupů zapletených do textilních vláken.

Prádlo změkčí a provoní lépe než aviváž

I když je to k nevíře, i přes svůj typický octový zápach po vyprání prádlo nejenže nesmrdí, ale dokonce voní. Ocet ho zbaví i jakýchkoliv zápachů, třeba z pračky nebo vzniklých při nošení. Na rozdíl od většiny aviváží je šetrný k životnímu prostředí a je vhodný pro miminka i alergiky. Prádlo navíc po vyprání zůstane pohádkově jemné.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Po vyprání v octu zůstane prádlo krásně barevné, jemné a voňavé.

Co vás ale překvapí nejvíce, je fakt, že ocet ochrání kvalitu a plnost barev. Pokud máte tedy v šatníku kousky, na kterých vám opravdu záleží, a odmítáte se smířit s tím, že časem vyblednou, nemusíte investovat do drahých chemických preparátů. Pro uchování jejich barev sáhněte po obyčejném octu. Ten dokáže fixovat barvy ve vláknech a brání jejich vymývání.

Jaké jsou vaše zkušenosti s octem při praní a čištění domácnosti?

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Jitka Hemelíková

Zobrazit další články