Žmolkům na oblečení se dá snadno předcházet. Odžmolkovač ho může poškodit

K odstranění žmolků existuje mnoho přístrojů, které ale mohou povrch oblečení poškodit. Vyhněte se tomuto riziku a předejděte tvorbě žmolků pomocí tohoto jednoduchého triku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na vrchní straně svetru, mikiny nebo teplácích se po čase začnou tvořit malé hrudky, neboli žmolky. Dochází k tomu nejčastěji v důsledku praní, kdy se malé kousky odtržené látky zaplétají. Přestože je mnoho příčin, proč látka začne po čase žmolkovatět, naštěstí existuje i způsob, jak tomuto problému předejít. Díky tomuto triku zachráníte svůj oblíbený kousek před tím, aby se z něho stal nevkusný hadr.

Svetry jsou příjemné, ale náročné na údržbu

Není nic příjemnějšího, než se v chladných dnech zabalit do příjemného teplého svetru. Tyto měkké tkaniny ale vyžadují šetrnou údržbu, aby nedošlo k poškození materiálu. Pomocí těchto způsobů však můžete vzniku žmolků předejít. 

Perte své drahocenné kousky zvlášť

Stejně tak, jako byste do pračky nedali šaty s flitry nebo koženou bundu, neměli byste do ní dávat ani vlněný svetr s běžným oblečením. Pokud svetr přidáte k běžnému oblečení, vlivem působení pracího prášku a odstředivé síly uvnitř pračky s největší pravděpodobností dojde ke vzniku žmolků, protože se jemný materiál svetru bude otírat s drsnějšími materiály uvnitř bubnu pračky. Pokud nechcete ztrácet čas tříděním oblečení, pořiďte si speciální přípravek, který látku svetru dokáže ochránit. Jednoduše do něj pak svetr před praním namočte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Převraťte svetr naruby

Pokud potřebujete svetr nutně vyprat a po ruce žádný speciální prostředek k jeho ochraně nemáte, pomůže vám, když jej obrátíte naruby. Takto bude povrch vašeho svetru více v bezpečí a chráněn jak před odíráním drsnějšími materiály, tak i před knoflíky a zipy, které by jej mohly natrhnout. Bavlněné oblečení navíc díky převrácení chráníte před vyblednutím a prodloužíte tím jeho životnost. 

Nepřeplňujte pračku

Vyvarujte se přeplňování bubnu vaší pračky. Čím více je pračka prádlem napěchovaná, tím méně prostoru prádlo má. V důsledku toho se prací prostředek špatně rozpouští a nemusí se dostat ke každému kousku oblečení. Nejlepším způsobem praní prádla je rozdělit měkké a citlivé materiály a ty prát zvlášť nebo úplně nejlépe v ruce. Pokud se zaměříte na šetrné praní těchto měkkých materiálů, budete si jejich nošení moci užívat mnohem déle.

Jak se vypořádáváte se žmolky vy?

Zdroj: GetSetClean
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články