Žmolkům na oblečení se dá snadno předcházet: 3 snadné triky
adbz.cz » Hobby » Žmolkům na oblečení se dá snadno předcházet. Odžmolkovač ho může poškodit

Žmolkům na oblečení se dá snadno předcházet. Odžmolkovač ho může poškodit

K odstranění žmolků existuje mnoho přístrojů, které ale mohou povrch oblečení poškodit. Vyhněte se tomuto riziku a předejděte tvorbě žmolků pomocí tohoto jednoduchého triku.

odzmolkovac cerne triko
Zdroj fotografie: iStock

Na vrchní straně svetru, mikiny nebo teplácích se po čase začnou tvořit malé hrudky, neboli žmolky. Dochází k tomu nejčastěji v důsledku praní, kdy se malé kousky odtržené látky zaplétají. Přestože je mnoho příčin, proč látka začne po čase žmolkovatět, naštěstí existuje i způsob, jak tomuto problému předejít. Díky tomuto triku zachráníte svůj oblíbený kousek před tím, aby se z něho stal nevkusný hadr.

Svetry jsou příjemné, ale náročné na údržbu

Není nic příjemnějšího, než se v chladných dnech zabalit do příjemného teplého svetru. Tyto měkké tkaniny ale vyžadují šetrnou údržbu, aby nedošlo k poškození materiálu. Pomocí těchto způsobů však můžete vzniku žmolků předejít. 

Perte své drahocenné kousky zvlášť

Stejně tak, jako byste do pračky nedali šaty s flitry nebo koženou bundu, neměli byste do ní dávat ani vlněný svetr s běžným oblečením. Pokud svetr přidáte k běžnému oblečení, vlivem působení pracího prášku a odstředivé síly uvnitř pračky s největší pravděpodobností dojde ke vzniku žmolků, protože se jemný materiál svetru bude otírat s drsnějšími materiály uvnitř bubnu pračky. Pokud nechcete ztrácet čas tříděním oblečení, pořiďte si speciální přípravek, který látku svetru dokáže ochránit. Jednoduše do něj pak svetr před praním namočte.

svetr strihani zmolku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Převraťte svetr naruby

Pokud potřebujete svetr nutně vyprat a po ruce žádný speciální prostředek k jeho ochraně nemáte, pomůže vám, když jej obrátíte naruby. Takto bude povrch vašeho svetru více v bezpečí a chráněn jak před odíráním drsnějšími materiály, tak i před knoflíky a zipy, které by jej mohly natrhnout. Bavlněné oblečení navíc díky převrácení chráníte před vyblednutím a prodloužíte tím jeho životnost. 

Nepřeplňujte pračku

Vyvarujte se přeplňování bubnu vaší pračky. Čím více je pračka prádlem napěchovaná, tím méně prostoru prádlo má. V důsledku toho se prací prostředek špatně rozpouští a nemusí se dostat ke každému kousku oblečení. Nejlepším způsobem praní prádla je rozdělit měkké a citlivé materiály a ty prát zvlášť nebo úplně nejlépe v ruce. Pokud se zaměříte na šetrné praní těchto měkkých materiálů, budete si jejich nošení moci užívat mnohem déle.