Na rez v koupelně či toaletě stačí nastříkat směs soli a octa. Za pár kaček vyčistíte i stoletou špínu

Recepty na podomácku vyrobený roztok, který zatočí se rzí, jsou vcelku jednoduché. Vystačíte si s přísadami, které v žádné domácnosti nechybí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože se snažíte udržet v domácnosti dokonalý pořádek, jsou místa, kde to jde jen stěží. Patří k nim koupelna a toaleta. Odstranit rez z mísy nebo vany může být oříšek. Stopy rzi se objevují, když teče rezavá voda, když máte tvrdou vodu bohatou na množství železa a pochází i z nepozinkovaných vodovodních trubek. Ve vodě je také spousta chemických prvků, které vytvářejí na površích sanitárních výrobků nevzhledné skvrny.

Roztok z kuchyňské soli a vinného octa

Dobrou zprávou je, že rezavé mapy, které se běžně vyskytují na smaltovaných, litinových i porcelánových površích, jdou odstranit i s mírným úsilím. Můžete k tomu použít chemické prostředky, které se dají koupit v drogeriích nebo si vyrobit vlastní. Budete překvapení, jak pak bude záchodová mísa, vana nebo umyvadlo zářit čistotou. Přitom je to jednoduché. Domácí prostředek proti rzi si vyrobíte jen ze dvou přísad.

Budete potřebovat 2 lžíce kuchyňské soli a 100 ml vinného octa. Připravte si také skleněnou nádobu a nějaký hadřík nebo utěrku. Ve skleněné nádobě smíchejte ocet a jemnou sůl. Nastavte mikrovlnnou troubu na maximální výkon a vložte do ní nádobu s roztokem na 10 sekund. Pak už jen v roztoku navlhčete hadřík a otřete znečištěný povrch. Po 20 minutách proces zopakujte. Nakonec vše opláchněte pod tekoucí vodou.

Přípravek ze čpavku a peroxidu vodíku

Další recept je také jen ze dvou ingrediencí. Jde o podobný postup jako v předchozím případě. Jen namísto kuchyňské soli smíchejte ocet s jedlou sodou. Ta má spousty různých využití a mimo jiné také pohlcuje pachy a náramně se hodí při úklidu. Při výrobě posledního domácího přípravku, který zatočí se rzí, buďte obezřetnější. Připravte si 100 ml čpavku a 50 ml peroxidu vodíku. Potřebovat budete skleněnou nádobu, gumové rukavice a roušku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležité je, abyste si skutečně nejdříve ochránili ruce rukavicemi a dýchací cesty rouškou. Pak nalejte čpavek do skleněné nádoby, postupně přidávejte peroxid vodíku a stále směs míchejte. Roztok pak naneste na hadřík nebo houbu a důkladně vydrhněte rezavá místa. Nechte roztok 10 minut působit a pak povrch opláchněte čistou vodou. Můžete do ní také přidat trochu saponátu. Roušku ani rukavice nesundávejte během celého procesu. Úklid vám půjde od ruky a budete překvapeni výsledkem.

Co používáte k odstranění rzi?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články