Jak odstranit rez pomocí coca-coly a dalších surovin | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zbavte se rzi bleskurychle a bez námahy. Kola funguje jako čaroděj, staré rezivějící věci promění v nové během mžiku

Zbavte se rzi bleskurychle a bez námahy. Kola funguje jako čaroděj, staré rezivějící věci promění v nové během mžiku

Coca-cola není jen nápoj vhodný k pití. Využít ji můžete také na údržbu domácnosti. Například s ní jednoduše odstraníte rez.

rez
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kyselina fosforečná, kterou obsahuje většina nealkoholických nápojů reaguje s oxidem železa. Díky tomu rozpouští rez. Kyselinu fosforečnou z toho důvodu obsahují i komerční čističe. V coca cole je pochopitelně menší množství této chemikálie, proto ji lidé mohou běžně pít, aniž by byli ohroženi na zdraví. Při čištění z toho důvodu pracuje pomaleji než běžné čističe.

Rezavý nástroj namočte do coly

Naplňte plastovou nebo skleněnou nádobu colou a rezavý předmět do ní vložte. Důležité je, aby byl rezavý předmět zcela potopený. Nádoba proto musí být dostatečně velká. Takto ponořený předmět nechte v nealkholickém nápoji 24 hodin. V případě, že je předmět velký na namočení, pak nasyťte coca colou houbu a skvrnu s ní poté vydrhněte. Takto lze odstranit rez například z vany. Pokud chcete odstranit rez z chromových nárazníků, namočte do coly hliníkovou fólii.

coca cola s ledem
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ta pak bude působit jako jemné brusivo. Rez díky ní odstraníte ze všech chromových předmětů. Jestliže tedy máte malý předmět namočený v cole, po celém dni ho vyjměte a začněte drhnout nekovovou drátěnkou, dokud se neodstraní uvolněná rez. Pokud je to nutné pokračujte v namáčení předmětu do coly i další den. Pokračujte tak dlouho, dokud zbývající rez nezmizí. Proces vám může zabrat několik dní.

Předměty je nutné důkladně umýt

Po koupeli v coca cole je pochopitelně nutné předměty důkladně opláchnout. Tak se zbavíte nejen zbývajících částic rzi, ale také zbytků sirupu. Poté nechte předměty uschnout. V případě potřeby je můžete naolejovat. Tím byste měli předejít dalšímu rezivění tohoto předmětu. Pokud doma nemáte coca colu nebo se vám zdá na toto použití příliš drahá, můžete použít ocet a sodu birkarbonou.

bily ocet
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stejně jako ocet nebo coca cola by měla pomoci také citronová šťáva. Pro lepší účinek je vhodné ocet nebo citronovou šťávu naředit s vodou a kyselinou citronovou. Předmět stejně jako v coca cole musíte nechat několik hodin namočený. Potom je vhodné rez odstraňovat starým zubním kartáčkem. Dalším účinným prostředkem, který má pravděpodobně každý doma, je kypřící prášek do pečiva. Záleží tedy jen na vás, kterou možnost si vyberete.

Zdroj: Hunker